6 Aralık Pazartesi 22:00

Yazar Olabileceğimi Hiç Düşünmezdim

Sumaya Jirde Ali

Sınırları Aşan Edebiyat

Norveç'te, toplumsal hayata eleştirel bakışıyla tanınan Somali kökenli genç şair Sumaya Jirde Ali çocukluğunu hep kitap okuyarak geçirmiş ama bir gün kendisinin de bir kitap yazabileceğini hiç düşünmemiş.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde başlatmış olmaktan büyük gurur duyduğumuz "Sınırları Aşan Edebiyat" programı kapsamında bir sunumumuz daha var bu akşam. Yine Oslo Edebiyat Evi'nin "Poetik Portreler" serisinden bir sunum bu ve odağında Sumaya Jirde Ali yer alıyor.

Yirmi dört yaşındaki Jirde Ali, okulda şiir analizinden nefret ederken şiir yazmaya nasıl başladığını anlatıyor ve "kimlik politikalarını" dert edinen bir şair olmaya indirgenmesine karşı çıkıyor. İzlemeniz dileğiyle! 

Yapım: Litteraturhuset Oslo, Mart 2021.

Söyleşiyi yapan ve yayına hazırlayan: Madeleine Gedde Metz 

Şiir çevirisi: Becky Crook

Kamera: Diego Sanchez

Fotoğraf: Odd E. Nerbø

 

Sumaya Jirde Ali: 1997 doğumlu, Somali kökenli Norveçli yazar ve şair. İlk çıkışını 2017 yılında Erkeklerden Nefret Eden Kadınlar adlı şiir kitabıyla yaptı. Daha sonra Melanin Çamaşırsuyundan Daha Beyaz (2018) ve Okyanusu Görüğüm Zaman Işıklar Sönüyor (2021) şiir kitapları yayımlandı. Feminist dergi FETT'in yayın yönetmeni. Norveç'te Zola Ödülü ve Norveç Yazarlar Birliği İfade Özgürlüğü dahil birçok ödüle değer görüldü. 

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır