Gülşah Şenkol

25 Kasım Perşembe 21:00

"Açıklamalı" Mrs. Dalloway

Moderatör: Gülşah Şenkol

Merve Emre

Edebiyat Konuşmaları

Bu akşam Merve Emre ile son çıkan kitabı The Annotated Mrs. Dalloway hakkında konuşacağız. Bir akademisyen, yazar ve edebiyat eleştirmeni olarak Merve Emre'nin bu farklı kimliklerinin süzgecinden geçerek derinlik kazanan "notlarının" eşlik ettiği Mrs. Dalloway nihayet okuyucuyla buluştu. Virginia Woolf'un ünlü romanını bu akşam kendi yazarının elinden çıkmış ana motifleri üzerinden hem de Emre'nin büyük bir ustalıkla ilmek ilmek ördüğü kenar oyalarından işleyeceğiz. Sizleri de bu keyifli sohbette bizimle buluşmaya davet ediyoruz.

Merve Emre: Oxford Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü'nde doçent doktor. Paraliterary: The Making of Bad Readers in Postwar America (2017), The Ferrante Letters (2019) ve New York Times, the Economist, NPR, CBC, and the Spectator tarafından 2018'in en iyi kitaplarından biri seçilen The Personality Brokers'ın yazarı. Bu kitap CNN/HBO Max yapımı Persona adlı belgesel filmin de içeriğini oluşturuyor. Aynı zamanda Once and Future Feminist (Cambridge: MIT, 2018), The Annotated Mrs. Dalloway (New York: Liveright, 2021), ve The Norton Modern Library Mrs. Dalloway (New York: Norton, 2021) kitaplarının editörlüğünü üstlendi. Bu aralar Chicago Üniversitesi'nden çıkacak olan Post-Discipline: Literature, Professionalism, and the Crisis of the Humanities kitabının çalışmalarını tamamlıyor ve bir yandan da Woman: The History of an Idea (Doubleday US / Harper Collins UK) kitabının hazırlıklarına başlıyor. Makaleleri The New Yorker, The New York Review of Books, Harper's, The New York Times Magazine, The Atlantic, and the London Review of Books to American Literature, American Literary History, ve Modernism/modernity gibi birçok gazete ve dergide yayınlandı. 2019 yılında Philip Leverhulme ödülüne layık görüldü. 2022 yılında Booker Uluslararası Ödülü jüri üyeliğine seçildi. 

Gülşah Şenkol: Doktorasını 2019 yılında Ohio State Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Ortadoğu'da karşılaştırmalı feminizm üzerine aldı. Sırasıyla Wisconsin-Madison Üniversitesi, Kahire Amerikan Üniversitesi (AUC) ve Princeton Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Şu anda Orient-Institut Istanbul’da (OII) doktora sonrası bursiyeri olarak tezinin kitap olarak basılması hazırlıklarını sürdürüyor. Orient Institut’taki pozisyonu öncesinde Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ve İsveç Araştırmaları Enstitüsü’nde (SRII) doktora sonrası bursiyeri olarak çalışmalarını sürdürdü. Koç Üniversitesi ve Ohio State Üniversiteleri’nde Edebiyatta Kadın ve Cinsiyet, Modern Cinsellik Tarihi, Modern Ortadoğu Tarihi, Tarihte İslam, Politika ve Toplum dahil birçok lisans dersi verdi. Akademik olarak yürüttüğü çalışmaların daha toplumsal boyutta yansımaları üzerine K24'te yazılar yazıyor. 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır