Murat Mahmutyazıcıoğlu

16 Eylül Perşembe 23:00

Haberci

Murat Mahmutyazıcıoğlu

Okuma Tiyatrosu

Habitus'un bu etkinliğinde, tiyatro yazarı ve oyuncu Murat Mahmutyazıcıoğlu kendi yazdığı tek kişilik Haberci oyunundan bir bölüm seslendiriyor. Henüz basılmamış ve oynanmamış bu oyun için bir nevi prömiyer yapıyoruz.

"İstanbul’da sıradan karlı bir akşam... Kerem’in bir an için tüm sorumluluklarının, geçmişinin ve geleceğinin kocaman bir ağırlıkla üstüne yığıldığı buz gibi bir gece. Siyah önlüklerden plazalardaki beyaz yakalara uzanan hayatıyla, bir akşam içindeki karanlıkla başbaşa kalmış genç bir adam. Mutsuzlar ordusunun habercisi..."

Murat Mahmutyazıcıoğlu: Kütahya'da doğdu. Marmara Üniversitesi G.S.F İç Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. 2005-2008 yıllları arasında Studio Oyuncuları'nda oyunculuk eğitim aldı. Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama bölümünde yüksek lisans yaptı. İlk sahnelenen oyunu Şekersiz'i Yanetki tiyatrosunda yönetti, aynı zamanda oyuncu kadrosunda yer aldı (2013). İlk yazdığı oyun ise Mayıs 2014'te İstanbul Uluslararası Tiyatro Festival'inde ilk gösterimini yaptı ve 2014-2015 sezonunda İkincikat sahnesinde ve çeşitli şehirlerde sahnelendi. Ağustos 2016'da kendi ekibi Bam tiyatroyu kurdu. Aynı ekiple yazdığı ve yönettiği Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin oyunuyla 2016-2017 sezonunda Afife ve Teb Ödülleri'nde yılın yerli oyun yazarı seçildi. 2018 yılında Bam’ın ikinci oyunu olan tek kişilik Kader Can oyununu yazdı ve yönetti. 2020 yılında bu kez Şehir Tiyatrosu kadrosuyla sezon açılış oyunu olarak Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’i sahneye koydu. Pandemi süresince Bam ekibiyle 'Evde' adıyla kısa oyun okumaları yaptı, Kadıköy Boa Sahne’nin ‘Kısalar’ projesinde, proje tasarımcısı olarak yer aldı. Yeni oyunu Istırap Korosu’nun çalışmaları devam etmektedir.

Tek tık'la: Habitus'un kitaplarını incelemek için lütfen yayınevinin dijital fuar alanımızdaki standını ziyaret etmeyi unutmayın!

Şenliği mobil cihazınızdan takip edecekseniz Habitus'un standı şurada. 

YouTube üzerinden ilk gösterim


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır