8 Eylül Çarşamba 21:00

Hapiste Yazılan Üç Kitap

Ahmet Altan

Kitap Sohbeti

Ahmet Altan stüdyo konuğumuz. 

10 Eylül 2016'dan 14 Nisan 2021'e kadar tam dört buçuk yıl, zaman içinde birçok kez değişen iddialar, verilen ve bozulan mahkeme kararlarıyla özgürlüğünden mahrum bırakılan Ahmet Altan'la hapiste yazdığı üç yeni kitabı konuşacağız:

-- On dokuz denemeden oluşan ve otuza yakın ülkede yayımlanan, Ahmet Altan'a birçok ülkede ödül getiren Dünyayı Bir Daha Görmeyeceğim;

-- Günümüz Türkiyesinde geçen bir roman, dünyadaki ilk baskılarını Mayıs 2021'de İtalya'da, Eylül 2021'de ise Fransa'da yapan, halen birçok dilde baskı hazırlıkları süren Hayat Hanım;

-- Ve Ahmet Altan'ın son rötuşlarını bu yaz tamamladığı, yirminci yüzyıl başında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenen bir dğer roman, Zarlar.

Edebiyat ve özgürlük üzerine kapsamlı bir sohbet! 

Ahmet Altan: 1950 doğumlu. Yayımlanmış on bir romanı, sekiz deneme kitabı var. Edebiyatçılığının yanı sıra genç yaşlarından itibaren gazeteciliğin her kademesinde çalıştı. Yazıları nedeniyle birçok kez yargılandı. Kitapları ve gazeteciliği Fransa'da André Malraux, Almanya'da Geschwister Scholl ve Leipzig Medya Ödülü, İtalya'da Andrea Barbato Gazetecilik Ödülü, Türkiye'de Yunus Nadi Roman Ödülü ve Uluslararası Hrant Dink Ödülü dahil birçok ödüle değer görüldü. Eylül 2016'da başlayan tutukluluğu, Silivri Cezaevi'nde dört buçuk yıl sürdü. Önce Şubat 2018'de aldığı ağırlaştırılmış müebbed cezası, ardından bu cezanın bozulmasıyla verilen on buçuk yıl mahkûmiyet kararı  Yargıtay tarafından bozuldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tutuklanmasının hak ihlali olduğuna hükmetti. Hakkındaki davalar sürüyor.

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır