23 Haziran Çarşamba 21:00

Trans Kadınlar Kadındır

Esmeray

İnsan Hakları Konuşmaları

İnsan Hakları Konuşmaları serimizde bu akşamki konuşmacımız tiyatrocu, yazar, aktivist Esmeray.

Aslında, İstanbul Edebiyat Evi olarak "Trans kadınlar kadındır" demek zorunda kalmayı bile zül sayıyoruz biz. Ancak dünyada sadece baskıcı rejimler yok, aynı zamanda kendi tariflerini, kendi doğrularını herkese empoze etmeye meraklı, kendilerini "özgürlükçü" sayan fakat  otoriterliğe fena halde eğilimli oldukları ilk bakışta fark edilen kesimler de var.

Esmeray bu konuşmada kendi haklarını, kendi eşitliğini, kendi özgürlüğünü savunurken, insan haklarının evrensel ilkelerinin nasıl şu inanca, bu tercihe, öteki teze, falanca "izm"e göre eğilip bükülemeyeceğini de anlatacak.

Esmeray: Kars'tan İstanbul'a 15 yaşındayken göç etti. Mezopotamya Kültür Merkezi’nde tiyatro, Türkçe, Kürtçe dersleri aldı. Dario Fo’nun kısa kadın oyunu Tecavüz’ü iki farklı versiyonla oynayarak kendi özyaşamından bir tecavüz öyküsü ile birlikte sahneledi (2009). Tiyatro Amargi’nin sahneye koyduğu, büyük şehre göç etmiş 13 kadının öyküsünü konu edinen Yazmadan Dökülenler adlı oyunun rejisinde ve oyuncu kadrosunda görev aldı. Bir transekssüelin Kars'tan İstanbul'a yaptığı yolcuğu konu alan, kendi deneyimlerinden derlediği Cadının Bohçası ve onun devamı niteliğindeki Yırtık Bohça adlı tek kişilik anlatılar ile cinsel kimliği farklı olan insanların nelere maruz kaldığını sergiledi. Geçirdiği cinsiyet değiştirme ameliyatı sürecini Kestirmeden Hikâyeler adıyla sahneye taşıdı. Ekim 2013'te gerçekleşen Halkların Demokratik Partisi I. Olağanüstü Kongresi'nde Parti Meclisine girdi. Taraf gazetesi'nde "Cadının Bohçası" adlı köşeyi yazdı.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır