Didem Ardalı Büyükarman

 

10 Haziran Perşembe 21:00

Emine Semiye ve Sefalet Romanı Çerçevesinde Meşrutiyet'in Direnen Kadınları

Moderatör: Didem Ardalı Büyükarman

Tuğba Sivri

Edebiyat Tarihi Konuşmaları

Meşrutiyet döneminin önemli kadın yazarlarından, eğitimci ve siyasetçi Emine Semiye’nin Sefalet adlı romanı, yıkılmak üzere olan bir imparatorlukta fakirlik içinde yaşayan ve fuhuş yapmak zorunda kalan kadınlarla eski gücünü yitirip fakirleşmiş aristokrat kadınların hayatta kalma mücadelelerini, bir aşk hikâyesi üzerinden anlatıyor.

 

Tuğba Sivri: 1990 İstanbul doğumlu. Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler lisans eğitiminin ardından Galatasaray Üniversitesi'nde Medya ve İletişim Çalışmaları yüksek lisansını, “Türkiye'de Muhafazakâr Kadınların Siyasal Hareketliliği” üzerine yazdığı tezle tamamladı. Site editörlüğü, kurumsal dergi editörlüğünden sonra bir süre Vakıfbank Kültür Yayınları’nda bağımsız editörlük yaptı. Şubat 2021’de, Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda hazırladığı “Yeni Muhafazakâr Popüler Türk Edebiyatında Toplumsal Cinsiyet Kurguları: Wattpad Roman(s)larına Feminist Eleştirel Bir Bakış” başlıklı teziyle Doktor unvanını aldı. Popüler edebiyat, kadın yazını, toplumsal cinsiyet ve erkeklik çalışmaları konularında çeşitli makale ve gazete yazıları mevcuttur.

Didem Ardalı Büyükarman: 1972 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi. Edebiyatın merkezi kadar çeperi ile de ilgilenen araştırmalar yapıyor. Edebiyat ve gündelik hayat, Türkçede polisiye ve Yakup Kadri külliyatının eleştirel basımları üzerine çalışıyor. Bağlam yayınlarından "Edebiyatın İzinde" serisi üst başlığı ile yayınlanan kitapların editörlerinden.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır