21 Mayıs Cuma 21:00

Romantizmden Bugüne

Aslıhan And (flüt) - Yonca Atar (arp)

Ev Konseri

Bu sezonki ev konserimizde bir flüt-arp resitaline bekliyoruz sizleri.

Birçok besteciye ilham olmuş bu iki büyülü enstrümanın birlikteliği, tarih öncesinden bu yana sanatın birçok alanına etki etmiştir. Romantizmden bugüne uzanan geniş bir yelpazeden oluşan bu konser programı, İtalyan ve Fransız bestecilerin eserlerini içeriyor. Bu konserde flüt ve arpın yumuşak tınılarıyla birlikte enstrümanların sınırlarını zorlayan heyecan verici eserlerle tanışacaksınız. İyi dinlemeler.

Resital Programı

G. Donizetti (1797-1848), Larghetto and Allegro in G Minor, A 508 

N. Rota (1911-1979), Sonata for flute and Harp, I. Allegro molto moderato 

J. Ibert (1890-1962), Entr’acte

B. Andres (1941- ), Algues

F. J. Gossec (1734-1829), Tambourin

Aslıhan And: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı flüt hocalarından Özlem Noyan ile 1998 yılında flüt eğitimine başlayan Aslıhan And, 2001 yılından itibaren çalışmalarına devam ettiği İtalyan flütist Vieri Bottazzini’nin flüt sınıfından mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Almanya’da Jürgen Franz ile Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da tamamladı. Sir James Galway’in 2013 yılında İsviçre’de düzenlediği Uluslararası Flüt Festivali’nde 'Rising Star' (Yükselen Yıldız) seçilerek İsviçre ve Almanya’da birçok solo konser verdi. All Flutes Chamber Orchestra isimli flüt oda müziği grubu ile National Flute Association’ın (Amerikan Flütçüler Birliği) açılış gala konserinden sonra And, British Flute Association (İngiliz Flütçüler Birliği) ve İtalya FALAUT Festivali’nde konserler verdi. 2014’te Almanya’da düzenlenen 'Yeni Konser Konseptleri' yarışmasında kendi projesiyle birincilik, 2. Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda 3.’lük ve 'En İyi Türk Bestesi Yorumu' ödülü yanı sıra 10. Uluslararası Mimar Sinan 'Genç Müzisyenler Yarışması'nda birincilik dereceleri kazandı.

North German Radio (NDR) Symphony Orchestra (Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile misafir sanatçı olarak görev aldı. 2015’te Hamburg Elbphilarmonie’nin genç yeteneklere yer verdiği “Teatime Classics” konser serisine seçilerek Laeiszhalle’de solo resital gerçekleştirdi.

2017 ve 2019 yıllarında Galway Flüt Festivali'nde 'Guest Artist' seçilen Aslıhan And, festival süresince solo resitaller yanında 'Flüt Teknik Geliştirme Çalışmaları' ve 'Orkestra Repertuvarı' konu başlıklarıyla seminerler düzenledi. 2018 yılından bu yana düzenli olarak İstanbul Teknik Üniversitesi’nde seminer gerçekleştirmiş olan Aslıhan And, 2020 Ocak ayında Çin’in Şangay şehrinde Prof. Shengqi He Şangay Uluslararası Flüt Festivali'nde ve Fransa’nın Nice şehrinde Flutissimo Flute Festivali'nde konserler verdi. Aynı festivallerde seminer verip festival kapsamında gerçekleşen yarışmalarda juri üyesi olarak görev aldı.

Prof. Ayça Aytuğ ile 12 yılı aşkın çalışmalarını 'Duo Anda' ismi ile birleştiren Aslıhan And, yurtiçi ve yurtdışında düzenli solo konserler düzenliyor. Aynı zamanda Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu’nun flütisti.

Aslıhan And, 2016-2020 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solo flütist olarak görev aldı. 2017’den bu yana Tekfen Filarmoni Orkestrası flüt grup şefliğini üstlendi. 2017 yılından bu yana MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda araştırma görevlisi kadrosunda eğitim vermekte olan Aslıhan And, 2021 yılında flüt orkestra soloları üzerine doktora çalışmalarını tamamladı.

Yonca Atar: 1991, İstanbul doğumlu. Arp eğitimine 2002'de MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda İpek Mine Sonakın ile başladı. 2006'da Atatürk Kültür Merkezi’nde MSGSÜDK Genç Senfoni Orkestrası eşliğinde G. F. Handel'in Si bemol Major Arp Konçertosu’nu solist olarak seslendirdi. 2008 ve 2009 yıllarında Yıldız Teknik Üniversitesi'nin düzenlediği 'Genç Arpistler' konserlerinde aktif olarak yer aldı. BBC Senfoni Orkestrası’nın Türkiye’deki atölye çalışmalarına katıldı. 2009’da Sofya'da Lubomir Pipkov Ulusal Müzik Okulu tarafından düzenlenen '5. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması'nda birincilik ödülü aldı. Jana Bouskova, Andrew Lawrence-King, Lavinia Meijer, Isabelle Moretti, Benoît Wery ve Naoko Yoshino’nun ustalık sınıflarına katıldı, 2010 yılında '53. Uluslararası Yaz Akademisi'nde (53ème Académie Internationale d'Été de Nice) Berlin Filarmoni Orkestrası solo arpisti Marie-Pierre Langlamet ile çalıştı. Bilkent Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Orchesra’Sion, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak yer aldı. 2012'de Paris'te düzenlenen 'Opus Erasmus II' programında Erdem Çöloğlu, Ahmet Altınel, Pierre Calmelet ve Michelangelo Galati'nin atölyelerinde aktif katılımcı olarak yer aldı. Aynı yıl Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile Türkiye ve Avrupa’da orkestra ve oda müziği konserleri verdi. Turne kapsamında Lahey’de Residentie Salonu’nda, Amsterdam Conservatorium, Radio Berlin-Brandenburg Salonu, Palais des Beaux Arts Brüksel salonlarında konserler verdi, Bonn’da Beethoven Festivaline katıldı, Deutsche Welle Radyo’sunda M. Ravel Introduction et Allegro’yu seslendirdi. 2012 Mayıs ayında Mezuniyet Konseri başlığıyla MSGSÜ Senfoni Orkestrası eşliğinde A. Ginastera Harp Concerto’yu solist olarak seslendirdi.

Yüksek lisans eğitimine MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda başlayan Yonca Atar, 2013-2014 eğitim yılında Erasmus öğrenci değişim programıyla Paris Conservatoire National Régional de Boulogne- Billancourt’da Anne Ricquebourg’un öğrencisi oldu. Fransız arp ekolünün önemli temsilcilerinden Marie-Claire Jamet ile çalışma fırsatı buldu. Burada fransız arp repertuvarı çalışmalarının yanı sıra solo, oda müziği ve orkestra konserleri verdi. Orchestre Symphonique de Campus d’Orsay ile Martin Barral yönetiminde Paris konser turnesinde yer aldı. 2014’te Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te konserler dizisi gerçekleştirdi. Burada çeşitli radyo ve televizyon programlarına konuk oldu, Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi’nde ve Kırgızistan Filarmoni Orkestrası’yla gerçekleştirdiği hem solo resitali hem de A. F. Boieldieu Harp Concerto konserleri devlet kanallarında yayınlandı. Aynı yıl Darmstadt’da '47. Internationalen Ferienkurse für Neue Musik'e katıldı, Gunnhildur Einarsdottir ile yeni müzik çalışmaları ve konserler yaptı. 2015 Mayıs ayında Bilkent Yeni Müzik Günleri kapsamında Elliott Carter‘ın ‘Trilogy’ adlı eserinin Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Aynı yılın Temmuz ayında 58. Uluslararası Yaz Akademisi'ne (58ème Academie Internationale d'Été de Nice) katıldı, burada Metropolitan Operası solo arpisti Emmanuel Ceysson ve Fransız arp ekolünün önemli temsilcilerinden Elizabeth Fontan-Binoche ile çalıştı, ‘Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Mirjam Schöröder ile çalışıp burada da konser verdi. 2019’da Ayvalık International Music Academy (AIMA) kapsamında Semplice Quartet ile M. Ravel Introduction et Allegro, festival orkestrasıyla ise solist olarak C. Debussy Danses eserlerini seslendirdi. 2020 Eylül ayında James Ross yönetiminde Büyükada Ensemble ile solist olarak seslendirdiği C. Debussy Danses konser performansı Mart 2021’de Ulysses Arts etiketiyle yayınlandı. Sanatta Yeterlik eğitimini MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda sürdürüp, aynı kurumda araştırma görevlisi olarak ders vermektedir.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır