Bengi Ünsal

Elif Cemal

12 Mayıs Çarşamba 21:00

Pandemi, Brexit ve Uluslarası Müzik Sektörü

Moderatör: Elif Cemal

Bengi Ünsal

Müzik Konuşmaları

Bu sezon müzik endüstrisinin ahvaline bakan konuşmalarımızın ilki Ahmet Uluğ'nun perspektifinden Türkiye'ye odaklıydı. Bu akşam ise dünyaya, özel olarak da Britanya'ya bakıyoruz.

Batı dünyasında dev bir endüstri olan müzik sektörünün Britanya'da post-pandemi ve tabii Brexit sonraki değişim ve dönüşümünü bu işin tam da merkezindeki bir isim olan Bengi Ünsal'la konuşacağız.

 

Bengi Ünsal: Birleşik Krallık'ın en prestijli ve en büyük sanat merkezi Southbank Center'da güncel müzik bölümünün yöneticisi. Başta Royal Festival Hall, Queen Elisabeth Hall ve Purcell Room gibi İngiltere'nin en önemli konser salonlarında gerçekleşen ve 200'den fazla performansın olduğu 12 aylık güncel müzik programı ona emanet. Ayrıca prestijli Meltdown festivalinin de direktörü. 2017'den beri Meltdown için M.I.A., Robert Smith, Nile Rodgers ve Grace Jones gibi efsanevi isimleri seçti ve festivalin programını bu isimlerle birlikte yaratma fırsatı buldu. 2018 yılında Southbank Merkezi bünyesine "concretes late" adında ilk uluslararası elektronik müzik platformuyla BBC Music introducing ile ortak, yükselen uluslararası yeteneklere sahne veren "futuretense" adlı merkez için yepyeni iki proje kazandırdı. Londra'ya taşınmadan önce 2009-2016 yılları arasında Salon IKSV'nin kurucu direktörlüğünü, 2007 - 2009 arası Doublemoon plak şirketinin yöneticiliğini üstlenmişti. 

Elif Cemal: Çocukluğundan itibaren büyük bir müzik tutkunu. Mezuniyet sonrası 2002 yılında Pozitif Müzik'te yaratıcı yazar ve halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında yöneticileriyle birlikte Pozitif'in artistik programlama ve booking departmanını kurdu. Pozitif bünyesinde Akbank Caz, Rock'n Coke, One Love gibi festivallerle Babylon'un programlamasını yaptı. Bağımsız kariyerini takip etmek için Pozitif'e üç yıl ara verdi ve burada çeşitli ortaklar, markalar ve destekçilerle çalışma fırsatı buldu. Pozitif'e 2014'te kıdemli "booker" olarak geri döndüğünde, bir süre canlı eğlence ve rezervasyon departmanının direktörlüğünü yaptı ve hâlâ kıdemli programcı. Beykoz Kundura'da müzik programcılığı için de çalışıyor.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır