Elçin Yahşi

Binnaz Saktanber

22 Nisan Perşembe 21:00

Her Şeye Rağmen Oscarlar

Elçin Yahşi - Binnaz Saktanber

Sinema Konuşmaları

"Pandemi sinemaya vız gelir" diyemesek de, pandemiden kaynaklı bütün kısıtlamalara rağmen sinemanın durmadığı, film üretiminin sürdüğü bir gerçek. Bunun, kimi zaman, başta set işçileri olmak üzere film yapım ekiplerinin, oyuncuların, yönetmenlerin sağlıklarının riske atılması pahasına gerçekleştiğini de not etmek gerek. Hastalıkların ve kimi zaman haksızlıkların içinden her şeye rağmen sinema yaşıyor, yeni senaryolar yazılıyor, yeni filmler çekiliyor ve 25 Nisan 2021'de Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi 93'üncü Oscar Ödülleri'ni sahiplerine verecek.

Biz bu notu yazarken törenin hangi koşullarda gerekleşeceği henüz açıklanmamış, fakat Oscar'ın uzun aday listesi duyurulmuştu.

Başrollerinde Gary Oldman, Amanda Seyfried ve Lily Collins'in olduğu, David Finch yönetmenliğindeki Mank on dalda Oscar'a aday olarak listenin başında yerini aldı. "En iyi film" dalındaki adaylar şöyle sıralanıyor: The Father, Judas and the Black, Messiah, Mank, Minari, Nomadland, Promising Young Woman, Sound of Metal, The Trial of the Chicago 7.

Bu, kategorilerden sadece bir tanesi elbette. Ve tek tek listelere bakmanın, filmlerin yapım öykülerini, ekiplerini, konularını, üsluplarını bilmedikçe pek de bir anlamı yok doğrusu. 

İstanbul Edebiyat Evi'nin artık gelenekselleşmeye başlayan "Oscarlar" buluşmasında, bu yıl yine törenden kısa bir süre önce bir araya gelip, aday listelerini birlikte anlamlandıralım, yeni filmleri konuşalım, izlediklerimizi tartışalım izlemediklerimiz hakkında biraz bilgi edinelim ve dünya sinema endüstrisinin son bir yılına hep birlikte bakalım istedik.

 

Binnaz Saktanber: Yazar, editör ve yapımcı. Bilkent Üniversitesi ve The City University of New York’da eğitim aldı. Politika, sanat ve popüler kültür alanındaki yazıları The Guardian, CNN International, Witte de With Review, Radikal, Sabah, Cumhuriyet, Hürriyet gibi yayınlarda yer aldı. Türkiye’nin ilk bloglarından Loonybinsblog’u kurdu. The Museum of Modern Art, The Metropolitan Museum of Art, Film at Lincoln Center, Carnegie Hall gibi kurumlarla film, görsel sanatlar ve performans sanatları üzerine projeler gerçekleştirdi ve yönetti. Haftalık yazıları Duvar English’de yayımlanmaktadır.

Elçin Yahşi: Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim aldı. Argos, Harper's Bazaar, Vizyon dergilerinden sonra Radikal Cumartesi ve Sabah Ek Yayınlar yayın yönetmenliğini yaptı. İlk Türk televizyon yorumları sitesi Ekranella'yı kurdu. Hürriyet'te televizyon yazıları yazdı. Halen Oksijen'de ekran sayfalarıyla ilgileniyor. 


Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. 

Zoom Webinar ID: 975 8241 7798

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır