Ahmet Uluğ

Elif Cemal

7 Nisan Çarşamba 21:00

Hastalıkta Sağlıkta Türkiye’de Müzik Sektörü

Moderatör: Elif Cemal

Ahmet Uluğ

Müzik Konuşmaları

2020 Mart ayında hayatımıza giren yeni koronavirüs salgınından en çok etkilenen ve darbe alan sektörlerden biri de canlı müzik sektörü. Tüm müzik mekânları 13 Mart 2020 günü itibariyle kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Türkiye'de ve dünyada bir çok festival ve kültür sanat etkinliği iptal edildi. Bir seneden fazla zaman geçmesine rağmen bugün durum büyük ölçüde aynı. Bu zaman zarfı içinde sadece konserler, festivaller durmadı, bizlerin müzik dinleme alışkanlıklarımızdan müzisyenlerin üretim yöntemlerine uzanan birçok değişiklik de oldu.
 
Bu akşam, pandeminin etkisiyle değişen dönüşen müzik sektörünü sektörün duayenlerinden Ahmet Uluğ etraflıca konuşacağız. Fakat odağımız sadece pandemi ve iptaller olmayacak, müzik etkinliklerinin salgın öncesi halini ve sonrasındaki beklentileri de ele almayı planlıyoruz.
 
Ahmet Uluğ: Türkiye'nin en eski ve prestijli müzik kurumu olan Pozitif'in üç kurucu ortağından biri. 1989'da efsanevi Sun Ra Orkestra'nın İstiklal Caddesindeki konseriyle başlayan 32 senelik Pozitif macerasının yanı sıra, 1991'de temelleri atılan ve hâlâ devam eden Akbank Caz Festivali, 1995'te Ömer Madra ve ortaklarıyla kurulan Açık Radyo, 1998'de Doublemoon Plak Şirketi, 1999'da Babylon'un açılmasına katkısıyla ülkemizdeki kültürel değişim ve dönüşümün öncü isimlerinden oldu. 2013 yılında Pozitif Müziğin Doğuş Holding bünyesine geçmesiyle, Cappadox festivali, Volkswagen Arena, Bomonti ada kültür merkezi gibi yenilikler de bu değişim ve dönüşüme eklendi. 2018 yılında Pozitif'teki görevinden emekli oldu. Şimdilerde Barış için Müzik ve Düşler Akademisi gibi kâr amacı gütmeyen topluluklar için emek veriyor.
 
Elif Cemal: Çocukluğundan itibaren büyük bir müzik tutkunu. Mezuniyet sonrası 2002 yılında Pozitif Müzik'te yaratıcı yazar ve halkla ilişkiler uzmanı olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında yöneticileriyle birlikte Pozitif'in artistik programlama ve booking departmanını kurdu. Pozitif bünyesinde Akbank Caz, Rock'n Coke, One Love gibi festivallerle Babylon'un programlamasını yaptı. Bağımsız kariyerini takip etmek için Pozitif'e üç yıl ara verdi ve burada çeşitli ortaklar, markalar ve destekçilerle çalışma fırsatı buldu. Pozitif'e 2014'te kıdemli "booker" olarak geri döndüğünde, bir süre canlı eğlence ve rezervasyon departmanının direktörlüğünü yaptı ve hâlâ kıdemli programcı. Beykoz Kundura'da müzik programcılığı için de çalışıyor.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır