Hale Tenger

Aylin Vartanyan

Nilüfer Kuyaş

24 Şubat Çarşamba 21:00

Yaralı Dünya ve “Kırılgan Kavrayış”

Moderatör: Nilüfer Kuyaş

Hale Tenger - Aylin Vartanyan

Çağdaş Sanat Konuşmaları

Birbirimizi ve dünyayı bilmediğimiz bir yeni dil üzerinden dinlememiz mümkün mü? Sanat bize bu  dili kazandırabilir mi?

Sosyal dönüşüm ve çağdaş sanat nasıl elele gidiyorsa, İstanbul Edebiyat Evi’nin bu buluşmasında sanatçı Hale Tenger ile sanat sosyoloğu Aylin Vartanyan Dilaver, dünyanın şu anda içinde olduğu bilinmezlik ve kırılganlık ile sanatın yol göstericiliği nerede kesişiyor noktasında söz alacaklar.

İki konuşmacı, halen Pera Müzesi’nde Kristal Berraklığı başlığıyla süren karma sergide yer alan Hale Tenger’in  “Kırılgan Kavrayış” adlı çalışmasından yola çıkıyorlar.

Yeni bir eşikteyiz ve bu kapıdan geçerken neleri geride bırakacağız, neleri yeniden inşa edebiliriz? Yaralı dünyamızı ve kendimizi iyileştirmek yolunda ilk adımlarımız ne olacak?

Sanatın açtığı etkileşim ve dönüşüm alanı üzerine bir sohbete davetlisiniz.

Hale Tenger: Farklı malzemeleri, ses ve videoyu alışılmışın dışında bir araya getirdiği enstalasyonlarıyla bilinen bir sanatçı. En son 2019 İstanbul Bienali’nde sergilediği “Suret, Zuhur, Tezahür” adlı yerleştirmesiyle iklim krizine ve doğayla ilişkimize  çok farklı bir bakış getirmişti. Halen Pera Müzesi’nde süren Kristal Berraklığı sergisinde “Kırılgan Kavrayış” adlı çalışması sergileniyor. Heykel ve fotoğrafı da içeren üretim yelpazesinde kültürel, politik ve tarihi referansları kendine özgü, son derece öznel  tarzıyla ele alıyor. Onu hem meditatif, hem de biraz tekinsiz ortamlar yaratan bir sanatçı olarak biliyoruz. İzleyiciyi adeta performans gibi bir mevcudiyet duygusuyla saran işlerinde bir deneyim yaşıyor olma duygusu daima ön planda.

Aylin Vartanyan Dilaver: Columbia Üniversitesi Alman Edebiyatı Bölümünde yüksek lisans eğitiminden sonra, halen European Graduate School’da Dışavurumcu Sanatlar ve Sosyal Dönüşüm Programı doktora adayı. 1994 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu üyesi, halen İleri İngilizce Birimi’nde Eleştirel Okuma ve Yazma dersleri vermekte. 2006 yılından beri aynı üniversitede Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcısı ve Sanat Terapisi Programı eğitim danışmanı.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Etkinlik linki sonra paylaşılacak.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır