Mustafa Ünlü

16 Şubat Salı 19:00-22:00

Belgesel Sinema Atölyesi

Mustafa Ünlü

Atölye

İstanbul Edebiyat Evi'nde birkaç sezon üst üste çalışma yürüten Belgesel Sinema Atölyesi'ni bu sezon yine hocamız Mustafa Ünlü'nün rehberliğinde, ancak bu kez melez bir formatta gerçekleştiriyoruz.

Dört haftalık, toplam 48 saatlik atölyemiz çevrimiçi ve yüz yüze, uygulamalı seansları bir araya getiriyor. Salı ve Perşembe günleri Zoom üzerinden yapılacak üçer saatlik seanları, Cumartesi günleri yüz yüze, uygulamalı seanslar izleyecek.

Program şöyle özetlenebilir:

Dört hafta boyunca Salı, Perşembe 19:00-22:00 – Çevrimiçi

Dört hafta boyunca Cumartesi 13:00-19:00 – Yüz Yüze (İstanbul Edebiyat Evi binasındaki bu buluşmalar, katılımcı sayısına göre farklı zamanlarda gruplara bölünerek yapılacaktır.)

Belgesel Sinema Atölyesi’nin aşağıdaki çalışma planı, günler haftalar ilerledikçe yapılacak faaliyetlerin yanı sıra atölye katılımcılarının edineceği bilgi ve becerileri de özetliyor. Ayrıca atölye boyunca örnek olarak farklı üsluplarda, dünyadan ve Türkiye’den 20 film izlenecek, okuma metinleri verilecek. Katılımcılar, atölye sonunda kendi eserleri olan bir belgesel filmin yanı sıra katılımlarını belgeleyen bir sertifikaya da sahip olacaklar. 

ATÖLYE PROGRAM AKIŞI

-- Sinema ve belgesel sinemaya giriş.

-- Kavramsal çerçeve, tanım.

-- Film izleme ve okuma.

-- Dünyada ve Türkiye’de belgesel sinemanın örneklerle kısa tarihi.

-- Bir belgesel filmin oluşum süreçleri ve düşünme biçimleri.

-- Konu seçimi ve bilginin / olayın sinematografik anlatıya dönüşmesi.

-- Öykülendirme.

-- Belgesel sinemada sözlü tarih ve söyleşi teknikleri.

-- Belge ve fotoğraf okuma.

-- Araştırma yöntemleri.

-- Belgesel sinemada film dili, üslup ve anlatım biçimleri.

-- Belgesel sinemada ses ve müzik.

-- Bir belgesel film gerçekleştirmek üzere yola çıkmak.

-- Projelendirme.

-- Hazırlık.

-- Belgesel sinemada yapım süreçleri.

-- Proje-konu tartışmaları.

-- Yaklaşım.

-- Uygulama.

-- Proje geliştirme ve yazım süreçleri.

-- Son hazırlıklar.

-- Çekim.

-- Çekimlerin değerlendirilmesi.

-- Kurguya hazırlık.

-- Kurgu.

-- Bitmiş filmlerin değerlendirmesi.

 -- Son tashihler.

2 Şubat-27 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenen sertifikalı Belgesel Sinema Atölyesi'ne 48 saatlik katılım ücreti KDV dahil 500 TL'dir. Kayıt yaptırmak için lütfen bizi (0536) 7184202 no. lu telefondan arayınız.

Mustafa Ünlü: 1963 doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. TRT haber merkezinde başladığı meslek yaşamına, 1987-1993 yılları arasında 32. Gün haber programı ve aynı çatı altında gerçekleştirilen belgesellerle devam etti. 1993 yılından buyana, kuruluşunda yer aldığı, ortağı olduğu yapım şirketlerinde bağımsız belgeselci olarak 30’un üzerinde filme yönetmen, yapımcı, metin yazarı olarak imza attı. Çeşitli yerli ve uluslararası kuruluşlar için kurumsal filmler, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik çalışmalarının görsel-işitsel yapımlarını gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası toplantılara, atölye çalışmalarına, festivallere katıldı, jüri üyeliği yaptı. Kurucu üyelerinden olduğu Belgesel Sinemacılar Birliği’nin yönetiminde yer aldı, 2015-2019 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. Çeşitli üniversitelerde Belgesel Sinema, yönetmenlik, kamera ve kurgu dersleri verdi. Halen Okan Üniversitesi Sinema TV bölümünde öğretim görevine ve belgesel sinema alanında ürünler vermeye devam ediyor.

Sadece teyidli katılımcılar için ve ücrete tabi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır