Ömer Erdem

9 Şubat Salı 21:00

Gelecek Günlerin Şarabı

Moderatör: Ömer Erdem

Tuğrul Tanyol

Şiir Gecesi

Tuğrul Tanyol şiirin elinden tutalı yıllar oluyor. 80 kuşağından bu yana dünya da çok değişti.

Peki şiir ne yaptı? Tuğrul Tanyol şiiri "ansızın yaza gelinceye" dek hangi yollara saptı? Şiir hâlâ "gelecek günlerin şarabı" olmaya aday mı? Tuğrul Tanyol ile "büyü bitmeden", "öncesi ve sonrası"na dala çıka şiir.

Tuğrul Tanyol: 1953, İstanbul doğumlu. St. Joseph ve Kabataş Erkek Liselerinden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Uzun yıllar Marmara Üniversitesi'de çalıştı. Hâlen Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi. 1980’lerde arkadaşlarıyla birlikte Üç Çiçek ve Poetika dergilerinin çıkardı. E Dergisi ve Özgür Edebiyat dergisinin kurucuları arasında yer aldı. On şiir kitabı yayımladı. Şiirleri birçok dile çevrildi ve uluslararası seçkilerde yer aldı. Şiir üzerine yazılarının ilkbölümü İyi Şiir Koalisyonu (2015), ikinci bölümü Şiirin Soyağacı (2017) adlarıyla kitap olarak basıldı. Vincente Aleixandre, Nicos Kazantzakis, G. G. Marquez'den çeviriler yaptı. 2019'da, 4. LIFFT Avrasya festivalinin Altın Madalya'sını kazandı.

Ömer Erdem: Bozkır Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Arkadaşlarıyla Kaşgar dergisini kurdu. Dokuz şiir kitabı çıkardı. Şair-yazar. Pas şiir kitabı 2015’te Fazıl Hüsnü Dağlarca ödülüne değer görüldü. Son kitabı İstanbul’a ise 2019’da Everest’ten yayımlandı.

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. Zoom Webinar ID: 964 8695 9634

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır