Barış Işık

Berfin Zenderlioğlu

Perinaz

Rugeş Kırcı

Yakup Selimoğlu

Yavuz Akkuzu

Ayşen Güven

3 Şubat Çarşamba 21:00

Şanoya Kurdî / Türkiye’de Kürtçe Tiyatro

Ayşen Güven

Barış Işık, Berfin Zenderlioğlu, Perinaz Delazy, Rugeş Kırcı, Yakup Selimoğlu, Yavuz Akkuzu

Tiyatro Konuşmaları

Kürt halkı kadar köklü bir tarihe sahip olan Kürtçe tiyatronun yakın dönemini konuşuyoruz bu akşam. Diyarbakır Mordem Sanat adına Barış Işık, Van Tiyatro Mencel’den Perinaz Delazy, İstanbul ve Almanya Şermola Performans adına Berfin Zenderlioğlu, Teatra Jiyana Nû grubundan Rugeş Kırcı, Batman Yeni Sahne adına Yakup Selimoğlu ve Amed Şehir Tiyatrosu topluluğundan Yavuz Akkuzu konuğumuz.

“Demokratik açılım” döneminde kısmî çatışmasızlık ve asgarî barış ortamıyla biraz nefes alan sanatsal ifade özgürlüğü, Kürtçe tiyatronun da daha görünür olduğu bir ortam sağlamıştı. Aynı dönem Türkiye tiyatrosu genel olarak ivme alıyor, 4. duvarı yıkıyor, alternatif sahneler kuruyor ve çok dilli oyunlar sahneliyordu.

Peki sonra ne oldu? Açılımdan şiddete dönüşün Kürtçe tiyatroya etkisi ne oldu? Yeniden başlayan çatışmalar, kayyımlar ve Kürt kentlerindeki anti demokratik uygulamalar Kürtçe tiyatroyu nasıl etkiliyor? Kürtçe tiyatro sansürcünün görünen ve görünmeyen elini şimdilerde nasıl hissediyor ve bütün zorluklara rağmen  hem Kürt şehirlerinde hem İstanbul’da nasıl bir seyir izliyor? Neyi anlatmaya çalışıyor? Nasıl bir sahne dili kuruyor? 

Susma Platformu Proje Koordinatörü Ayşen Güven’in moderatörlüğünde Türkiye'de Kürtçe tiyatronun yakın tarihine ve bugününe bakıyoruz!

Barış Işık: 1982, Diyarbakır/Lice doğumlu. Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro-Oyunculuk Ana Sanat Dalı mezunu. 2004 Nisan ayında Yugoslavya’da ve 2005 Haziran ayında Rusya’da Jerzy Grotovski oyunculuğu üzerine açılan atölyelere katıldı. “2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul” bünyesinde yapılan “Haydarpaşa’da Bahar” adlı festivalde yönetmenliğini Ilgın Abeln ve Gonca Yalçıner’in yaptığı “İstanbul-İstanbul” adlı oyunda oynadı. 2011; Leonarda Da Vinci Hayat boyu öğrenme programı bünyesinde İngiltere’de “Çocuk Tiyatrosu ve Oyunculuğu’’ üzerine staj yaptı. 2012 yılında Batman Şehir Tiyatrosu kuruculuğu ve 5 yıl sanat yönetmenliği deneyimine sahip. 2017’den beri Mordem Sanat Merkezi’nin kurucusu ve sanat Yönetmeni olarak görevine devam ediyor.

Berfin Zenderlioğlu: İstanbul Üniversitesi “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” bölümü mezunu. 2004 yılından beri aktif olarak tiyatronun içerisinde oyuncu, eğitmen ve yönetmen olarak çalışıyor. 2008 yılı Ekim ayında Mîrza Metîn ile Destar Theatre’ı kurdu. 2010 yılında Destar bileşenleriyle İstanbul Beyoğlu’nda Şermola Performans sahnesinin kurulmasına öncülük etti ve gurubun adı Şermola Performans olarak değiştirildi. Başta kendi gurubu olmak üzere, Seyri Mesel, İkincikat, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatrosu, Galataperform, Aysa Tiyatro, Poyraz Yapım, Kumbaracı50 ve fringe ensemble gibi tiyatrolarda yönetmen ya da oyuncu olarak çalıştı. Oyunları çeşitli kurumlar tarafından bir çok defa ödüllendirildi ve aday gösterildi. Royal Court Yazarlık Atölyesi’nde Mark Ravenhill ve Zinnie Harris gibi önemli yazarlarla çalıştı. Burada “Kapının Ardındaki Ses” oyununu yazdı. Yazdığı oyunlardan Antigone2012, Palyaço’nun Maceraları (Ç.O) ve Reşê Şevê Şermola’da sahnelendi. Mirza Metin ile beraber kaleme aldığı Reşê Şevê (Karabasan) adlı oyunu Avesta Yayınları arasından çıktı. Berfin Zenderlioğlu, akademik alanda da Kadir Has Üniversitesi’nden sonra, farklı üniversitelerde hoca olarak tiyatro çalışmalarına devam etmektedir.

Perinaz Delazy: 1995 doğumlu. Van da yaşıyor ve tiyatro yapıyor. 2012-2016 yılları arası Nuda Kültür ve Sanat Merkezi’nde ilk iki yıl kurs, son iki yıl ise akademik düzeyde Kürtçe tiyatro eğitimi aldı. 2016 yılı Van İpekyolu Belediyesi Berivan Kültür ve Sanat Merkezi’nde drama eğitmenliği yaptı. Atanan kayyumlar sonrası işten çıkarıldık. 2017 de kendisi gibi işinden olan sanatçı arkadaşlarıyla Tiyatro Mencel’i kurdu. O günden bu yana aktif bi şekilde oyunlar çıkartıyor festivaller yapıyor etkinlikler düzenliyorlar.

Rugeş Kırcı: 1977 yılında Muş'un Varto ilçesinde dünyaya gelen Rugeş Kırıcı, üniversitede kimya mühendisliği okurken tiyatro ile tanıştı.  Üniversiteden mezun olduktan sonra oyunculuk kariyerine ağırlık verdi. 1999 yılında başladığı tiyatro yolculuğuna 2003 yılından beri Teatra Jiyana Nû adlı Kürt tiyatro grubuyla İstanbul'da devam etmektedir.  Birçok tiyatro oyununda oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı.  Kırıcı ayrıca birçok kısa, uzun metrajlı film ve dizide oyuncu olarak rol almıştır.

Yakup Selimoğlu: 1984 yılında Batman'da doğdu. İlk orta ve liseyi aynı kentte okudu. 2006 yılında sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olup aynı yıl öğretmenliğe başladı. Hala öğretmenliğe devam etmektedir. 2008 yılında kurulan Batman Sanat Tiyatrosu’nun kurucularından olan Selimoğlu, bu grupta bir çok oyunda oynamıştır (Deliriyoruz, Kamyon, ihbarcılar, sevgili barış, küçük kara balık, öteki şiir, deprem). Batman Eğitimsen tiyatro grubuyla da sahneye çıkan Selimoğlu, kurucuları arasında olduğu Yenisahne'de Cimri oyununu Erdal Kaya ile birlikte yönetip oyuncu kadrosunda yer almış, Bremen Mızıkacıları oyununu yönetmiş, Serbaz oyununun Kürtçe çevirisini ve yönetmeliğini yapıp aynı zamanda oynamıştır.

Yavuz Akkuzu: 2003 yılında Dicle Üniversitesi'nde mimarlık 3. sınıf öğrencisiyken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun oyunculuk kursunu kazandı.  2005 yılında Şehir Tiyatrosu'nun ana kadrosuna alındı. 2010-2015 yılları arası Ankara Üniversitesi DTCF "Tiyatro Tarihi ve Teorisi" bölümününü kazandı. 2015 yılında Diyarbakır Aram Tigran ve Cegerxwîn kent konservatuarlarında Tiyatro Tarihi ve Oyunculuk derslerinde eğitmenlik yaptı. Aynı yıl içerisinde Kürt Tiyatro Tarihi adlı derleme kitabının Kürtçe'si Peywend Yayınevi, Türkçe çevirisi ise 2016 yılında Evrensel Basım Yayın'dan çıktı. Kasım 2016'da belediyeye atanan kayyum Kürtçe sanat alanlarını kapatınca Şubat 2017'de 15 tiyatrocu ile Amed Şehir Tiyatrosu'nu açarak özel tiyatro serüvenine başladı.

Ayşen Güven: Gazeteciliğe 2007 yılında Hayat Televizyonu ve Evrensel Gazetesi'nde başladı. Aynı dönemde Evrensel Kültür Dergisi yayın kurulunda yer aldı. Hayat Televizyonu'nda kameramanlık, muhabirlik, politika-bölge bölge editörlüğü ve kültür-sanat programı yapımcı ve sunucusuydu. 2016 yılında en son adı Hayatın Sesi olan mecra KHK ile kapatıldı. Zaman zaman Radikal Kitap ve Gazete Müstehak'ta yazdı. 2017-2018 yılları arası DasDas adlı kültür-sanat mekanında çalıştı. NewsLabTurkey ve Inside Turkey’de haber ve röportajları yayınlandı. Şimdilerde Posta Kitap, Evrensel Gazetesi ve Yenie Dergisi’nde yazı ve röportajları yayınlanmaya devam etmekte. Ayrıca Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu çatısı altında bulunan ve Hrant Dink Vakfı hibesi ile sürdürülen Susma Platformu adlı kültür-sanatta sansür ve otosansür konulu projede koordinatörlük yapmaktadır. Aynı anda yaklaşık bir yıldır T24 haber sitesinin youtube kanalı için sanat programı (video söyleşi) içeriği hazırlayıp sunmaktadır.

 

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır