Ahmet Turan Köksal

Mustafa Arslantunalı

20 Ocak Çarşamba 21:00

Yapay Zekânın Dönüştüreceği Meslekler, Yok Edeceği İşler

Moderatör: Mustafa Arslantunalı

Ahmet Turan Köksal

Teknoloji Konuşmaları

Gençlerin meslek seçiminde yapay zekânın gelecekteki konumunu dikkate almalarının gerekliliği hakkında bir konuşma.
 
Önümüzdeki 15-20 yıl içinde ve uzun vadede hangi meslekler yapay zekâ ve otomasyon uygulamalarıyla baştan aşağı dönüşecek, hangi meslek kolları tamamen ortadan kalkacak? Yapay zekâ mavi yakalılardan sonra beyaz yakalıların işlerini de ellerinden alabilir mi?
Geleceğe dair spekülatif ama ayakları yere basan bir perspektif: İleri teknolojilere mimari perspektiften bir bakış.
 
 
Ahmet Turan Köksal: Mimar. Doktorasını Yıldız Teknik Üniversitesi'nden aldı. ATK Tasarım Stüdyosu ortağı (İstanbul 1997 ve San Fransisko, Silikon Vadisi 2017). Arkitera Eğitim Merkezi kurucularından (2006). Çeşitli CAD yazılımları, modelleme, görselleştirme, enerji benzetimi yazılımları, YBS (BIM) projeleri tasarımcısı ve yürütücüsü, AutoDesk Revit ve AutoDesk Green Building kullanıcısı. Silikon Vadisi'nde Northwood Design Partners bünyesinde kadrolu Uzman mimar ve sistem geliştiricisi. (2020-...) Üç adet teknik kitabın (1997, 2001, 2013) ve romanları Ustura ve Tuhafiyedeki Hafiye ve Bilakis'in (2013- 2016-2020) yazarı. Ayrıca mimari yarışmalara girer, ödülleri de vardır. Jüri üyeliği yapmıştır. Ayasofya ve Rumeli Hisarı üzerine çalışmıştır. Bazı camiler, fotoğraflar üzerine blogları vardır.

Mustafa Arslantunalı: 1963 yılında Alpullu’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünü yarıda bırakarak geçtiği ODTÜ Sosyoloji’yi bitirdi. O zamandan beri yayıncılıkla uğraşıyor. Virgül kitap ve Eleştiri dergisini yayınladı, halen K24’ü yönetiyor. Kitapları: Ay ÇöreğiTeknoloji, Dil ve İletişim Üzerine Denemeler (1992), Teknopolis: Akıllı Makineler Dağınık Zihinler (2019).

Katılmak için etkinlik başlangıç saatinde linke tıklayınız. Zoom Webinar ID: 946 5998 2243

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır