24 Aralık Perşembe 21:00

Beethoven 250 Yaşında

Hasan Tura (Keman), Murat Cangal (Viyola), Murat Berk (Çello)

Dinleti

Beethoven Yılı'nın sonunda, 2021'e yeni umutlarla girmeye hazırlandığımız günlerde, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde çok özel bir klasik müzik akşamı düzenliyoruz.

17 Aralık 1770'de doğan Ludwig van Beethoven'ın ölümsüz eserleri, 2020 yılı boyunca tüm dünyada "Beethoven 250 Yaşında" başlıklı etkinliklerde  çalındı, dinlendi. Fakat pandemi kaynaklı iptaller, Beethoven Yılı için planlanan birçok özel konseri de ister istemez engelledi.

Biz de Kıraathane olarak her sezon bir "Beethoven 250 Yaşında" etkinliği düzenleme niyetindeydik, pandemi nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. İyi ki 5 Şubat 2020'de Aydın Büke'nin Kıraathane'de yaptığı "Beethoven" konuşmasının kaydını tutmuşuz, iyi ki podcast kanalımızda dinleyebiliyoruz diye avunmakla yetindik. 

Fakat bu akşam, şeytanın bacağını kırıyoruz; üç değerli sanatçı, kemancı Hasan Tura, viyolacı Murat Cangal ve çellist Murat Berk'in, Kıraathane için hazırladıkları bu minik konserde Beethoven'ın yaylı çalgılar için yazdığı muhteşem triolarından birini dinleyerek yıla veda ediyoruz.

Ludwig van Beethoven, Keman, Viyola ve Çello için Sol Majör 1 numaralı Trio, Op. 9/1

  • I. Adagio - Allegro con brio
  • II. Adagio ma non tanto e cantabile
  • III. Scherzo – Allegro
  • IV. Presto

Murat Berk: İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda viyolonsel sanatçısı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun. 1993’te İsviçre’de Cenevre Konservatuvarı’na kabul edildi, Mstislav Rostropovich, Misha Maisky, Janos Starker gibi ünlü çellistlerin kurslarına katıldı. Lozan Orkestrası, Tibor Varga Oda Orkestrası ve Cenevre Oda Orkestrası ile çalıştı. 2002’de Çellistanbul kuartetini kurdu. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda çellist.

 

 

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır