27 Kasım Cuma 21:00

Şahika Tekand’la Oyunculuk: Bedenin Şimdide Varlığı

Şahika Tekand

Ustalık Dersleri

Türkiye’de tiyatronun en yaratıcı seslerinden birisi, oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı, sevgili dostumuz Şahika Tekand’ı, bu sezonda başlattığımız Ustalık Dersleri / MasterClass dizimizin ilk konuğu olarak ağırlamaktan çok mutluyuz.

Studio Oyuncuları topluluğunun kurucusu, öncü tiyatro sancağını otuz senedir başarıyla taşıyan Şahika Tekand, “Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi” adını verdiği yöntemin de yaratıcısı.

Bu akşam bizlerle bu yöntemin temellerini ve inceliklerini paylaşacak.

Şahika Tekand gerek mitolojiden ve eski Yunan trajedisinden yararlandığı gösterileri ve metinleriyle, gerek Beckett ve Brecht gibi öncülerin yapıtlarına getirdiği farklı yorumlarla kendi oyunculuk yöntemini bütün dünyaya kabul ettirmiş ve bir çok kez ödüllendirilmiş bir sanatçı.

Bedeni ve sesi uç sınırlarda kullanmasıyla, antik tiyatronun baş ögesi olan koroya getirdiği çağdaş yenilikle, sahnedeki performatif varoluş ile metin arasında kurduğu zengin ilişkiyle, gerçek bir öncü ve bu akşam belki birkaç sırrını da bizimle paylaşacak.

2019’da İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılışını en yeni eseri Io’yu yöneterek ve baş rolü üstlenerek gerçekleştirmişti. Covid-19 koşullarında pes etmeden ders vermeye devam ediyor. Ama bu akşamki ders çok özel. Kaçırmayın.

Şahika Tekand: Oyuncu, yönetmen, oyun yazarı. 1988’de Studio adı altında kendi oyunculuk stüdyosunu kurdu.1990’da kendi tiyatro topluluğu Studio Oyuncuları’nı kurdu.”Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi” adı altında kendi yöntemini geliştirdi. Bu yöntemle, topluluğu ile oynadığı, yönettiği ve yazdığı oyunlarla çok sayıda uluslararası festivale katıldı. Hem prodüksyonları hem de oyuncu ve yönetmen olarak kendisi, pek çok ödüle değer görüldü.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır