Duygu Kankaystın

Semih Çelenk

Nilüfer Kuyaş

17 Kasım Salı 21:00

Pasta

Duygu Kankaytsın - Semih Çelenk - Nilüfer Kuyaş

Okuma Tiyatrosu

Kim olduğu anlaşılamayan bir apartman sakini, çöp torbalarını gece vakti pencereden kaldırıma fırlatıyor. Bir yandan da apartmandaki boş daireden esrarengiz gürültüler duyuluyor. Komşular buluşup durumu konuşuyorlar.

Bir kadın yazar ve üç erkek: ziyaretine gelecek kızına pasta pişiren boşanmış adam, herkesin yaka silktiği bir başka komşu, bir de Arnavutluk göçmeni. Her biri ne sırlar saklıyor zamanla öğreneceğiz.

Herkes birbirinden şüphe etmektedir. Önyargılar, dışlama ve korku, yani bir arada yaşamayı engelleyen bütün toplumsal illetler, bu gayet sıradan gibi duran, ama aslında zekice politik oyunda büyük ustalıkla ve kara bir mizahla sergileniyor.

Yanlış anlamalar, tehditler ve şiddet giderek fırındaki pasta gibi kabarıyor. Sonunda iş tatlıya bağlanabilecek mi?

Kıraathane Kitapları’nın yazarları arasına katılan Vangelis Hacıyanidis’in Türkçede ilk olarak Dört Duvar romanını 2019’da yayımladık. Şimdi de Pasta oyunu Nilüfer Kuyaş’ın çevirisiyle karşınızda.

Hepimize ayna tutan bu oyunu sıradışı yapan o incecik çılgınlık damarını sizler de seveceksiniz.

Yönetmen, şair ve oyun yazarı Semih Çelenk’in yöneteceği, onunla birlikte şair ve oyun yazarı Duygu Kankaytsın’ın ve iki sürpriz oyuncunun daha rol alacağı bu okuma tiyatrosu etkinliğimizde “parantez işlerini” de Nilüfer Kuyaş seslendirecek.

Belki oyunun sonunda bütün farklılıklarımıza rağmen birlikte yaşamanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha duyumsayacağız ve belki de bunun şerefine hep beraber leziz bir pasta paylaşacağız.

Etkinlik Zoom üzerinden yayınlanacağı için, lütfen siz de sembolik birer parça kekinizi ya da pastanızı hazırda bulundurun! 

Duygu Kankaytsın: Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı’ndan mezun. Aynı üniversiteden yüksek lisans derecesi aldı ve doktora eğitimini sürdürüyor. Jiyan adlı oyunu ile Suat Taşer Kısa Oyun Yazma ödülü sahibi. Cemil Kavukçu’dan uyarladığı Avludaki Tren adlı radyo oyunu TRT Ankara Radyosu’nda yayınlandı. Hayatçağıran ve Rağmen adlı şiir kitapları, Sanatın Gölgedeki Kadınları adlı derleme kitabı var.

Semih Çelenk: İzmir’de doğdu. İlk orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1989 yılında DEÜ Sahne Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 1991’de yüksek lisans ve 1997 yılında doktorasını bitirdi. 2001 yılında Doçent, 2007 yılında Profesör oldu. Halen DEÜ Sahne Sanatları Bölümü’nde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. 2007-2010 yılları arasında DEÜ GSF dekanlığını yapmıştır. 2012 yılında Urla’nın Balıklıova Köyünde köylülerle Balıklıova Köy Tiyatrosu’nu kurdu. Bugüne değin farklı tiyatrolarda 40'a yakın oyun yönetti.  

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Zoom üzerinden Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır