Reşat Kasaba

Nilüfer Kuyaş

11 Kasım Çarşamba 21:00

ABD Seçimleri ve Değişen Dünya

Nilüfer Kuyaş

Reşat Kasaba

Siyaset Konuşmaları

ABD tarihinin en sorunlu başkanlarından biri olan Donald J. Trump 3 Kasım 2020'deki seçimlerde koltuğunu koruyabilecek mi? Seçim sonuçları ne olursa olsun, büyük bir sosyal kutuplaşma yaşayan, ırkçılığın ve ırkçı şiddetin yeniden yükselişe geçtiği Amerikan toplumu nasıl iyileşebilir? Değişen dünya dinamikleri göz önüne alındığında ABD'nin "yumuşak gücünün" eridiği söylenebilir mi? Amerikan demokrasisi çatırdıyor mu?

Uzun yıllardır ABD'de akademisyenlik yapan sosyal bilimci Reşat Kasaba'yla bunları konuşacağız. Çok güncel ve çok kapsamlı bir söyleşi.

Reşat Kasaba: ABD'de Washington Üniversitesi Henry M. Jackson Uluslararası İlişkiler Fakültesinde öğretim üyesi. 2010-2020 döneminde Jackson Fakültesinde dekanlık yaptı. İktisadî tarih, devlet-toplum ilişkileri, göç, etnisite ve milliyetçilik konuları ile, Osmanlı, modern Türkiye ve Ortadoğu'da kentsel tarih üzerine kitap ve makaleleri var.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı.

Çevrimiçi. Zoom linki ve Webinar ID ile katılıma açık.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır