Erdal Küçükkömürcü

22 Ekim Perşembe 11:00

Enseyi Karartmayın

Çetin Altan'a saygıyla

Seslendiren: Erdal Küçükkömürcü

Anma

Artık anlaşılıyor ki ülkeme demokrasinin geldiğini göremeden ayrılacağım bu dünyadan.
 
Torunlarımıza bırakmayı hayal ettiğimiz ülke bu değildi. Gene de bir hayal kırıklığı yaşamıyorum. Menzil-i maksuda ulaşılamasa da çok yol katettik.
 
Bir ömür, sadece amaca ulaşmak için harcanmaz. O amaca doğru atılacak bir iki adıma yardımcı olmak için de harcanır.
 
Yaralı bir devi ayaklarının üstüne koyabilmek için kuşak kuşak o devi sırtımızda taşıdık. Yaralarının iyileşeceğine, o devin ayaklarının üstünde duracağına olan inancımı hiç kaybetmedim. Bir gün bu ülke ayaklarının üstünde duracak. O zaman da, masaldaki gibi “sihirli kedinin çizmelerini” giyerek amacına doğru uçarak gidecek.
 
Biz torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakamıyoruz.
 
Ama siz uğraşırsanız, mücadeleden vazgeçmezseniz, dünyadan ayrılırken “torunlarımıza istediğimiz ülkeyi bırakıyoruz” deme mutluluğunu siz tadabilirsiniz.
 
Hayallerinizden, ümitlerinizden, mücadelenizden vazgeçmeyin.
 
Amacınıza ulaşamazsanız da, bu amacı gelecek kuşaklara devretseniz de, kozmosla son hesaplaşmanızda, “daha iyi bir dünya için biz de fena mücadele etmedik” diyebilirsiniz.

Bu da az şey değildir. Buruk da olsa, yorgun gözlerinizde bir tebessüm yaratır.

O tebessümlerin çoğalması da elbet bir gün kurtarır bu ülkeyi.
 
Enseyi karartmayın.

 
Türkçeye armağan ettiği deyişler arasında belki de en fazla benimsenmiş olanı ve bu memleketin neredeyse her dönemine uygun görünen o meşhur tavsiyesiyle noktaladığı bu yazıyı 25 Haziran 2015’te, 88 yaşına girmesinden üç gün sonra ve ölümünden dört ay önce yazmıştı Çetin Altan. Hayata, memlekete ve hepimize buruk bir veda.
 
22 Ekim 2015'te kaybettiğimiz Çetin Altan'ı ölümünün beşinci yıldönümünde, yine onun cümleleriyle anıyoruz. Saygıyla, sevgiyle. 
 
Çetin Altan'ın gazete yazılarından, "Enseyi karartmayın" deyişini ve bu deyişin yansıttığı felsefî duruşu kavrayabilmemize yardımcı olduğunu umduğumuz küçük bir seçki yaptık. Erdal Küçükkömürcü'nün seslendirmesi ve Mustafa Ünlü'nün kurgusuyla sunuyoruz.

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır