Zehra Doğan

Mahmut Wenda

Seval Dakman

16 Ekim Cuma 21:00

Görülenler, Görülmeyenler

Zehra Doğan - M. Wenda Koyuncu - Seval Dakman

Ne Mutlu Eşitim Diyene - Sergi Konuşmaları

Kıraathane'deki "Nehatîye Dîtın / Görülmemiştir" sergisi üzerine bu sohbette, Zehra Doğan ile serginin küratörleri M. Wenda Koyuncu ve Seval Dakman sergiden yola çıkarak güncel sanatın milliyetçilikle ilişkisi üzerine konuşacaklar.

Zehra Doğan: Kürt gazeteci ve ressam. Mardin'in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve güvenlik operasyonları sırasında çizdiği resimleri sosyal medyada paylaştığı ve 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açıldı. 23 Temmuz 2016'da Mardin'de gözaltına alındı. 9 Aralık 2016'da ilk duruşmada örgüt üyeliği suçlamasından beraat etti ve örgüt propagandası suçlamasından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha sonra "örgüt propagandası" suçundan 33 ay hapis cezasına çarptırıldı, Haziran 2017'de tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.  24 Şubat 2019 tarihinde cezasını bitirerek tahliye oldu. Yurtdışında yaşayan sanatçı Mayıs 2019'da Tate Modern'daki "Ê Li Dû Man" (Geride Kalanlar) yerleştirmesiyle uluslararası sanat camiasında tanındı.

Zehra Doğan'ın 2020'deki sergi ve performansları

 • Eylül 2020, "Art in Protest" by Human Rights Foundation (HRF).
 • Eylül 2020, Prometeo Gallery, Milano. İtalya. "Beyond" isimli bir sergi ve bir performans.
 • Eylül 2020, Palazzi dell'Arte Rimini - PART, İtalya. Karma sergi. San Patrignano Vakfı kolleksiyonu.
 • Eylül 2020, Berlin Bienali, Almanya. Diyarbakır cezaevinde gerçeklestirdiği çizgi roman “Xêzên Dizî” (Gizli resimler).
 • Eylül 2020, La Panera Sanat Merkezi, Barselona, İspanya, "Línies vermelles. La censura en la col". Karma sergi. Sansürlenmiş eserlerden seçmeler. "Nusaybin" dijital resmi ile katıldı.
 • Ağustos 2020, Ex Chiesa di San Matteo, Lucca Italya, karma sergi, "A volte penso che..." (Bazen düşünüyorum ki...).
 • 21 Temmuz 2020 tarihinde Zehra Doğan, İtalya'nın Brescia kentinin koronavirüse karşı mücadelesini dev bir duvar resmi ile selamladı.
 • Temmuz 2020, Ravenna Festivali çerçevesinde İtalya'da, Riccardo Muti yönetiminde Orchestra Giovanile Luigi Cherubini, Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO) ve sanatçı Aynur Doğan'ın da katılımıyla gerçekleşen iki "Dostluk yolları" konserinde, iki performans.
 • Haziran 2020, "The Hard Times" isimli sokak gazetesi projesinin, George Floyd'a adanan ilk sayısını, Paris'teki Rosa Parks parkının duvarında sergiledi.
 • Ocak 2020, Nassauische Kunstverein (Çağdaş Sanat) müzesi, Wiesbaden, Almanya, "Der Kunst ihre Freiheit" (Her sanatın kendi özgürlüğü).
 • Ocak 2020, Peace Forum (Barış Forumu) 2020, Basel, İsviçre.

M. Wenda Koyuncu: Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü'nü ve Mimar  Sinan G.S.Ü'de Sosyoloji Yüksek Lisansı bitirdi. "Çağdaş Sanat ve Kimlik" konulu tezini verdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi doktora programını yarıda bıraktı. 2002 yılından itibaren Radikal, Taraf, Agos, Birgün gibi gazeteler ile Artist, RH+ gibi dergilere sanat, siyaset ve kültür bağlamlı yazılar yazdı. Halen Sanatatak, Post Dergi, Artunlimited gibi internet dergilerine yazılar yazmakta ve bağımsız küratörlük yapmaktadır. AICA (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) üyesidir.

Seval Dakman: Sabancı Üniversitesi Siyasal Bilimler lisans eğitiminden sonra Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde sanat antropolojisi üzerine yüksek lisans tezini tamamlamıştır. Akademik çalışmalarını siyasal toplumsal dönüşümde kadın sanatçıların yeni ifade biçimleri üzerine sürdürüyor. Uluslararası demokratik sanat galerisi zinciri olan Carre D'Artistes İstanbul'un kurucusu. 

Katılmak için etkinlik saatinde linke tıklayınız. Webinar ID: 964 9265 9451


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır