11 Ekim Pazar 21:00

Ölüm Ne Yana Düşer Usta

Yönetmen: Gül Büyükbeşe

Belgesel Film Gösterimi

2015 yılı yakın dönem Türkiye tarihinin en kanlı yılı olarak kazındı belleklerimize. 7 Haziran seçimlerinin hemen iki gün öncesinde, 5 Haziran 2015’de Diyarbakır’da patlayan ve beş kişinin ölümüne, yüzlerce  kişinin yaralanmasına neden olan Diyarbakır katliamını Suruç ve Ankara katliamları izledi. Her seferinde daha çok öldük; Suruç’ta 33, Ankara’da 103 canımızı kaybettik.

Karanlık, tekinsiz zamanlardı bu zamanlar; hayatımıza tüm vahşeti ile giren IŞİD, delik deşik sınırlar, karanlık otoyollar, çalışmayan kameralar, hücre evleri, tonlarca amonyum nitrat ve çelik bilye, canlı bomba yelekleri, neredeyse bütün insanlığı yok etmeye yeminli görünen katiller. Dikkatle bakınca hepsini gördük, çünkü hakikat bu idi.

2015 yılı ve sonrasında sakat kalanlar, yaralananlar, sevdiklerini kaybedenler, katliam alanlarında bulunanlar ya da sevdikleri orada olanlar; binlerce insan süre giden bir travmanın orta yerine düştü. Bir daha hiçbirimiz eskisi gibi olamadık! Çiçeğin kokusunu, ekmeğin tadını almadık, rüzgârın sesini duymadık.

Tek merkezden planlanmış bu üç katliamın davaları hâlâ sürüyor. Ne yazık ki, hüküm bir türlü “İnsanlığa Karşı Suç” üzerinden kurulamıyor.

Ve bizler “barış” talebimizin yanına, şimdi “adalet” talebimizi de iliştiriyoruz.

Bu akşam Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi YouTube kanalında gösterimi yaptığımız Ölüm Ne Yana Düşer Usta bütün bu süreci anlatmanın peşine düşüyor.

Ölüm Ne Yana Düşer Usta

Yönetmen: Gül Büyükbeşe

Yapımcı: Sibel Tekin

Kurgu: Sibel Tekin

Metin: Gül Büyükbeşe

Renk Düzeltme: Onur Şen

Seslendirme: Oğulcan Aşkın

Kamera: Sibel Tekin, Levent Ahi, Hayri Çölaşan

Fotoğraflar: Emine Kart, Erol Üçem, Sultan Güner

Arşiv Görüntüleri: Hayri Tunç, Garip Çelik, Aktivist Kamera, Kudbettin Cebe, Sultan Güner, Turgut Dedeoğlu, Fatih Pınar, Seyri Sokak

Müzik: Tristan Lohengrin - Bittersweet Season Licensed under Creative Commons: Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0) https://www.youtube.com/c/TristanLohengrin Tristan Lohengrin - The End Of The World" is under a Creative Commons license (CC BY 3.0). Music promoted by BreakingCopyright: https://youtu.be/vp2xrvXh9M0 Ross Bugden - Apocalypse Creative Commons license (CC BY 4.0) https://youtu.be/v29KVjUXiS8

İngilizce Çeviri: Kate Ferguson

Kürtçe Çeviri: Azad Zal

Afiş Resmi: Günay Karakuş

Afiş Tasarım: Gökçen Taner

Yapım ülkesi: Türkiye

Yapım yılı: 2019

Süre: 62’

Dil: Türkçe/Kürtçe

Altyazı: Kürtçe ve İngilizce

Suruç ve Ankara katliamlarında bu hayattan koparılan kardeşlerimizin anısına saygıyla... 

YouTube üzerinden gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır