Mustafa Arslantunalı

Ümit Şahin

Sıla Tanilli

 

13 Şubat Perşembe 19:00

İklim Krizini Okumak

Mustafa Arslantunalı

Ümit Şahin - Sıla Tanilli

K24 ile Tatlı Perşembe

Çevrimiçi “Kitap-Kültür-Kritik” dergimiz K24, 2020 yılının ilk dosya başlığını “İklim Krizini Okumak” olarak belirledi. Gezegenin sonunu çıkış noktası olarak alan, yokoluş üzerine var edilmiş bir kurgu, edebiyatta ve sinemada son yıllarda birçok örneğini gördüğümüz distopik anlatıların merkezinde yer alıyor. Geçtiğimiz yaz, 16’ncı İstanbul Bienali de “Yedinci Kıta” başlığı altında, iklim krizinin çağdaş sanatı nasıl enforme ettiğinin örneklerini getirdi şehrimize.

K24, biz bu programı yazarken hazırlıkları süren dosyasında hem bu kurmaca anlatıların bize bugünün insanının gelecek algısı konusunda ne anlattığı üzerinde duracak hem “insan sonrası” bir çağın hayalini kuracak; aynı zamanda da “iklim krizi” diye özetlediğimiz bilimsel gerçeği ortaya koyan, inceleyen ve mücadele yollarını işaret eden kitaplara odaklanacak.

“İklim Krizini Okumak” dosyasının koordinatörü Sıla Tanilli de, bu akşam Kıraathane’de, K24 yayın yönetmeni Mustafa Arslantunalı ve dosyaya katkı yapan yazarlardan Ümit Şahin'le bütün bu konuları ele almak için buluşuyor. K24 sanal âlemden odalarımıza taşıyor ve kelimenin gerçek anlamıyla “hayatî” bir konuyu konuşuyoruz. 

 

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır