Nilüfer Kuyaş

22 Ocak Çarşamba 19:00

“Memleket Serisi” – Bir Hafıza Kolajı

Nilüfer Kuyaş

Ahmet Elhan

Sergi Konuşmaları

Bu akşamki sohbetimizin başlangıç noktası, Ahmet Elhan’ın Kıraathane’de sürmekte olan sergisi. Sanatçı “Memleket Serisi” posta pullarının görüntüleriyle hazırladığı kolaj çalışmasında, hem optik imge üzerine düşünmeyi sürdürüyor hem de toplum hakkında yorum yapmayı, geçmişten bugüne gelen sorular üretmeyi ihmal etmiyor. 

Hafızamızdaki siyasi yankıların peşine düşüyoruz, tek tip şehir, aynılaştırılmış toplum tasavvurunu sorguluyoruz ve oradan sanatçının imgeler dünyasına geçiyoruz, fotoğraf tekniklerine değiniyoruz. 

Ressamların eskiz yapmasına benzer şekilde, görsel not defteri tutar gibi çalışan ve hiç durmak bilmeyen bir imge düşünürü diyebiliriz Ahmet Elhan için.

Çağdaş sanat, fotoğraf, görsel estetik ve bizi kuşatan görsellik kültürü üzerine sohbet edeceğimiz buluşmada sanatçıya Nilüfer Kuyaş eşlik edecek.

Ahmet Elhan: 1959 İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV eğitimi aldı. Fotografik görüntü üzerine çalışıyor. İstanbul’da yaşıyor.

Nilüfer Kuyaş: İstanbul doğumlu, Robert Kolej mezunu. Amerika’da felsefe, Türkiye’de sosyal psikoloji okudu. BBC’de ve NTV’de program sunuculuğu, Milliyet’te ve Taraf’ta köşe yazarlığı yaptı. Yeni Baştan (2007) Ada’daki Ev (2011) ve Serbest Düşüş (2013) adlı üç romanı var. Başka Hayatlar (2012) ve Karasevda Kitabı (2015) adlı iki deneme kitabı da ödül aldı. 2014’de öykü kitabı Yok Adam yayımlandı. Şimdilerde yazıları daha çok K24’de çıkıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır