Tankut Aykut

13 Aralık Cuma 19:00

Konstantiniyye Günlüğü ve Tarihin Huzursuzluğu

Burhan Kum - Tankut Aykut

Sergi Konuşmaları

Bu akşamki söyleşimizin hareket noktası, Burhan Kum’un eş zamanlı iki sergisi. Kum’un 1984 Yayınevi tarafından yayımlanan Gentile Bellini’nin Konstantiniyye Günlüğü isimli çizgiromanından mülhem sergisi Kıraathane’de devam ederken, Öktem Aykut sanat galerisinde de Tarihin Huzursuzluğu isimli sergisi sürüyor.

Bu iki serginin de temaları olan Doğu ve Batı’daki resim, temaşa ve temsil geleneklerini sorgulayacağımız sohbette Burhan Kum’a Tankut Aykut eşlik edecek.
 
 
Burhan Kum: 1962 İstanbul doğumlu. Sanat eğitimini 1989’da mezun olduğu Den Bosch Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi, Hollanda (Royal Academy of Fine Arts and Design Den Bosch)’da aldı. Hollanda’da kendi atölyesini açtı. Toplumsal bir manzara olarak sûret, bilinmeyen korkusu ve tarih yazılımı gibi pusulalarla içinde yaşadığımız toplumun iç çelişkilerini sorguluyor. Siyasetin ta kendisi olarak tanımladığı sanatsal eylemi toplumsal duruma müdahale etmek için bir araç olarak görüyor.
 
Tankut Aykut: Sabancı Üniversitesi ve Bremen Jacobs Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında öğrenim gördü. 2014’te açılan Öktem Aykut sanat galerisinin kurucusu ve ortağı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır