23 Kasım Cumartesi 17:00

Dünyanın Gidişi ve Hayaller Çöplüğü Ortadoğu

Soli Özel

Dış Politika Konuşmaları

Dış politika ve diplomasi uzmanı Soli Özel, yaşanan son gelişmeler ışığında bu akşam bize Ortadoğu’daki yeni yönelişleri ve tehlikeleri özetliyor. Yapı taşlarının yerinden oynadığı ve Türkiye’nin de içine çekildiği karmaşa ortamında bizleri nasıl bir gelecek bekliyor? Dünya düzeni İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en köklü dönüşüm döneminden geçiyor. Batı'nın 300 yıllık hâkimiyeti ekonomik, siyasî ve ideolojik bir zayıflamaya bağlı olarak eriyor. Asya ekonomik ve stratejik olarak yükseliyor.

Dünyanın gidişatının hem içinde hem de dışında kalan Ortadoğu çökmüş devletlerden oluşan bir bölge haline geldi. Trump yönetimi bölgeye yeni bir şekil vermek isterken, İran da kaynayan toplumların isyanlarından pay almaya başladı. Yeni düzenin parametreleri ne olur? Ortadoğu'da iyimserliğe yer var mı?

Bütün bunları konuşmaya bekliyoruz.

 

Soli Özel: Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim görevlisi. T24 ve Duvar English platformunda yazıları yayınlanıyor. Dünyanın çeşitli gazetelerinde ve akademik dergilerinde de yazıları çıktı. 2018 sonbaharında Paris'teki Institut Montaigne'de ziyaretçi araştırmacı oldu. 2019 bahar döneminde Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde konuk araştırmacı ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde konuk hocalık yaptı. Lisans derecesi ABD Beniington College'den yüksek lisans derecesi Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Okulu'ndandır (School of Advanced International Studies-SAIS). ABD'de Northwestern, SAIS, University of Washington; Fransa'da Sciences-Po gibi üniversitelerde de konuk hocalık yapmıştır.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır