Berkay Ateş

Serhat Karaaslan

Sinan Yusufoğlu

 

 

26 Eylül Perşembe 19:00

Görülmüştür

Moderatör: Sinan Yusufoğlu

Serhat Karaaslan - Berkay Ateş

Sinema Konuşmaları

Zakir, İstanbul’daki bir cezaevinde mektup okuma komisyonunda çalışmaktadır. Görevi mahkûmlara ait bütün mektupları okuyup varsa sakıncalı yerlerini karalayarak sansürlemektir. Günlük hayatı cezaevi ile gizlice gittiği yazarlık kursu arasında geçmektedir. Yazarlık kursunda verilen ödev için kontrol ettiği mektuplardan birinden çıkan fotoğrafı gizlice alır. Fotoğraf cezaevinde yatmakta olan Recep ile karısı Selma’ya aittir. Fotoğraf, Zakir için ilhamdan daha çok takıntıya dönüşür.

Görülmüştür'ün öyküsü kısaca böyle. Biz de bu akşam 38. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerinin yanı sıra 30. Ankara Film Festivali’nden En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazanan, 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde uluslararası prömiyerini yapan ve 20 Eylül'de gösterime girecek olan bu filmden sahneler izleyerek yönetmeni Serhat Karaaslan'la Sinan Yusufoğlu'nun moderatörlüğünde sohbet ediyoruz. 

Görülmüştür

Yönetmen ve Senarist: Serhat Karaaslan

Yapımcı: Serkan Çakarer

Oyuncular: Saadet Işıl Aksoy, Berkay Ateş, Müfit Kayacan, Füsun Demirel, İpek Türktan Kaynak, Erdem Şenocak, Banu Fotocan

2018 / Dram / 95' / Türkçe

 

Serhat Karaaslan: Varto doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Kadir Has Üniversitesi'nde Film ve Drama Yönetmenliği üzerine yüksek lisans yaptı. Kısa filmleri ile Toronto, Locarno, Selanik, Montpellier, Saraybosna, İstanbul, Ankara, Altın Portakal gibi festivallere katıldı ve elliden fazla ödül aldı. İlk uzun metraj filmi Görülmüştür 38. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerinin yanı sıra 30. Ankara Film Festivali’nden En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ve SİYAD En İyi Film ödüllerini kazandı. Görülmüştür 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde uluslararası prömiyerini yaptı. 

Sinan Yusufoğlu: Almanya’da doğdu. Altyazı, Milliyet Sanat, Express, Sabit Fikir, Radikal ve Agos gibi bir çok dergi ve gazetede sinema eleştirileri ve söyleşileri yayımlandı. 2010 yılından bu yana belgesel ve kurmaca filmlerin yapım ve senaryo ekiplerinde yer aldı. Mahmut Fazıl Coşkun, Hüseyin Tabak, Ercan Kesal, Ali Kemal Çınar ve Ayşe Polat gibi yönetmenlerle çalıştı. İstanbul’da yaşıyor.

Berkay Ateş: 1987 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun. Oyunculuğa televizyonda  Sessiz Fırtına ile başladı. Karadayı, Analar ve Anneler, İstanbul Sokakları, Çukur gibi dizilerde rol aldı. Anne dizisindeki performansı ile geniş kitlelerce tanınmaya başladı. 2013 yılında iki arkadaşı ile Tiyatro D22'yi kurdu. Tiyatro oyunculuğu, yönetmenliği ve oyun yazarlığı yapıyor. Emin Alper’in Abluka ve Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür filmlerindeki performansıyla festivallerden ödüller aldı.

 

 

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır