9 Eylül Pazartesi 19:00

Gözden Irakta

Aydın Selcen

Dış Politika Konuşmaları

“Bana ne mi oldu? Ben önce Kürtçü, sonra Barzanici, nihayet Neçirvancı ilan edildim. Hatta PKK’lı bile oldum. Rüşvetçiliğim de kalmadı, din düşmanlığım da. Ankara’ya –sümme haşa (!)– ‘Başkonsolos basbayağı Kürt, bu nasıl kepazelik’ yollu jurnallendim. Son dönemlerimde hem Kürt siyasal hareketi hem AKP’ye yakın çevreler ‘Fethullahçı’ olduğumu dahi yayar oldu. (…) Anlayacağınız, dışarıda IKB açılımı ve içeride barış süreci dönemi sürerken bile Kürt meselesi için bürokraside geçerli ‘dokunan yanar’ kuralı tıkır tıkır işledi. Neticede merkeze dönme talimatı alınca, 2013 Mayıs ayı sonunda Erbil’den döner dönmez istifa ettim, yirmi yıllık meslek hayatımı bırakıp, hariciyeden çıkıp gittim.”

Aydın Selcen, diplomatlık mesleğini bırakış sürecini Gözden Irakta'da böyle anlatıyor.

Hariciyede çalıştığı sürenin son on yılını Irak’ta ve Irak üzerine çalışarak geçiren, 2010’da Erbil Başkonsolosluğu’nu açan Selcen’in anılarından kesitlerin, meslekî gözlemlerinin ve bütünüyle kurgu bazı anlatılarının iç içe geçtiği bir kitap Gözden Irakta. Selcen, burada büyük bölümü Irak Kürdistanı olmak üzere, Paris, Cezayir, Washington ve Stockholm’de geçen meslek yaşamında, bakanlığına hâkim olan saplantıları, bakanlığın kendi derin bürokrasisi, askerî kanat, Gülen cemaati ve Milli Görüş siyasetinin her birinin başka bir yöne çekiştirdiği, yalpalayan dış politika adımlarını canlı bir ifadeyle, mizahı elden bırakmayarak bize aktarıyor.

Biz de bu akşam Selcen'le hem kitabını konuşmak hem de Türkiye'nin ekonomisini ve iç siyasetini doğrudan etkileyen güncel dış politika krizlerine ilişkin değerlendirmelerini dinlemek üzere buluşuyoruz.

Aydın Selcen: 1988'de İstanbul Saint Joseph Lisesi'nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Dışişleri Bakanlığı'na girdi. Türkiye'nin ilk Erbil başkonsolosu olarak 2010-2013 arasında Irak'ta görev yaptı. 2013 yılında Dışişleri Bakanlığı'dan istifa etti. Gazete Duvar'da düzenli dış politika analizleri yazıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır