7 Eylül Cumartesi 11:00-17:00

Paris is Burning​

Sürekli Film Gösterimi

Paris is Burning (Paris Yanıyor) izleyiciyi dönüştüren bir filmdir. Yönetmeni Jennie Livingston 1991 yapımı filminin, yirmi sekiz yıl sonra Amerikan sinemalarında yeniden gösterime girecek olması nedeniyle, birkaç ay önce New York Times'da kendisiyle yapılan söyleşide bu dönüştürücü etkiyi çok iyi tarif etmişti:

"En önemlisi şu ki film dört bir yandaki izleyicilerinin queer dünyaları hayal edebilmesine ve anlamasına yardımcı oldu. LGBTQ insanları olarak kendimizi yüzyıllardır heteroseksüel hikâyelerin içinde görürken, Paris ve o dönemin başka filmleri heteroseksüel insanların kendilerini queer hikâyelerde ve hikâye anlatıcılığında görebileceği bir dünya kurulmasını sağladı."

Paris is Burning'i "loop" halinde Kıraathane'de izlerken, özellikle de bu diyarda henüz tamamlanmamış olan bu dönüşüm üzerine düşünmenizi diliyoruz. 

Bu filmin 2000'lerde Türkiye’deki izleyicilere Türkçe altyazılı olarak ilk kez ulaştırılması ve 2019'un Haziran ayında yine yasaklarla engellenen Onur Haftası etkinlikleri sırasında, SALT Beyoğlu'nda bir grup güncel sanatçının gerçekleştirdiği "anonim" müdahaleyle hatırlanması ise filmi izledikten sonra üzerinde konuşacağımız konular arasında.  

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır