3 Eylül Salı 19:00

6-7 Eylül Olaylarındaki Kadınlar

Rita Ender

Hafıza Konuşmaları

"Olaylar" diyoruz. Öyle diyorlar, öyle diyoruz. Ama biliyoruz ki alelâde olaylar değil bunlar. 6-7 Eylül'den söz ettiğimizde bir insanlık suçundan bahsediyoruz aslında, bir pogromdan bahsediyoruz.

1955'teki İstanbul Pogromu sadece ilk hedefi olan Rumları ve birçok diğer azınlık mensubunu şehirlerinden, yurtlarından koparmakla kalmadı. "Çoğunluğun" mensuplarının en karanlık çehreleri, en hoyrat refleksleri de bir daha unutulmamak üzere şehrimizin hafızasındaki yerini aldı.

Rita Ender, pogromun kadınlarını anlatacak bize bugün. Elinde balta olan kadınlardan başlayarak, 6-7 Eylül'de mağdur olan kadınların hikâyelerine getirecek sözü. Neyi, neleri, kimleri, nasıl kaybettiğimizi daha iyi anlamamız için.

Rita Ender: 1984 İstanbul doğumlu. İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Ocak 2010’da avukatlığa başladı. Galatasaray Üniversitesi ve Panthéon - Assas Üniversitesi’nde (Paris II) yüksek lisans yaptı ve azınlık hakları üzerine çalıştı. Mümkündür Mucizeler: Rafael Torel’in Hayatı, Kolay Gelsin, İsmiyle Yaşamak, Aile Yadigârları, Objets Portraits (Lior Éditions - Fransa), Madam Amati adlı kitapları ve Las Ultimas Palavras başlıklı bir belgeseli var. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır