Sıla Yalazan

 

 

 

5 Nisan Cuma 19:00

Yasak Oyunlar

Sıla Yalazan

Sergi ve Sezon Açılışı

İlkbahar sezonumuzu çocuklarla başlatıyoruz! Sıla Yalazan’ın “Yasak Oyunlar” sergisi, iki genç arkadaşının, Tarlabaşı’nın iki çocuğu Havin ve Şevval’in de yaratıcılığından izler taşıyor. Uzun süredir düzenli olarak Tarlabaşı’ndaki sokak hayatını, gündelik yaşam ritüellerini, göçmenleri belgeleyen Yalazan’ın Tarlabaşı ile ilişkisi serginin ruhunu da belirledi. Yalazan anlatıyor:

“Tarlabaşı ve Bauhaus Okulu arasında birçok benzerlik var: komün hayatı, zanaat, el işine saygı. Ayrıca yaşadığımız dönem ve Weimar Dönemi arasında çok büyük benzerlikler var: faşizmin yükselişi, yasaklarla dolu bir hayat ve bunun sonucunda oluşan sanatçı kollektifleri. Projenin ilk aşamasında çocuklara Bauhaus sanatçılarını tanıttık ve bununla ilgili atölyeler yaptık, kostümler ürettik. Kostümler, makyaj ve maskeler sanki onların hareketlerini durağanlaştırdı, değiştirdi ve neredeyse birer oyuncu gibi davranmaya başladılar. Sonrasında Bauhaus’da olduğu gibi her türlü medyayı kullanmaya çalıştık. Fotoğraf, film, resim, kolaj vs. Böylece bu iki ayrı dünya arasında bir ilişki kurduk. Bu ‘ilişki’ karşılıklı duygusal, fikirsel, dilsel ve kültürel iletişime açık, anlamı her yeni seriyle, global olarak daha da derinleşecek bir proje olarak devam ediyor.”

Yasak Oyunlar sergisini 26 Nisan 2019’a kadar hafta içi ve Cumartesi günleri 14:00-19:00 arasında gezebilirsiniz.

Sıla Yalazan: 1974 Ankara doğumlu. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde baskı ve grafik eğitimi aldı. Görsel sanatlar eğitimini daha sonra Melbourne’da sürdürdü. Burada “Paradise Lost” ve “Typical Girls” adlı sergilerin küratörlüğünü üstlendi. 2014’te Studio X’de “Growing up in Metropolis” adlı karma sergiside yer aldı. 2018’de Tarlabaşı vs Gezi adlı ilk kitabı Avustralya’da yayımlandı. Çalışmalarını Tarlabaşı’ndaki stüdyosunda ve Cape Town’da sürdürüyor.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır