Fikret Ürgüp

Haldun Soygür

Sevengül Sönmez

7 Kasım Çarşamba 19:00

Edebiyatımızın Sıradışı Figürü: Fikret Ürgüp

Sevengül Sönmez – Haldun Soygür

Edebiyat Konuşmaları

Tanıyanların “marjinal”, “öteki” ve çok yetenekli buldukları Fikret Ürgüp; öyküleri, denemeleri, resimleriyle sıradışı bir anlatım yaratmış, döneminde pek de anlaşılamamış bir sanatçı.

Sizi, bütün eserleri dört cilt hâlinde Everest etiketiyle yeniden yayımlanmaya başlayan Fikret Ürgüp’ü hatırla(t)maya, onun dünyasına, yazdıklarına, çevresine, edebiyatçı ve sanatçı dostlarıyla ilişkilerine yakından bakmak ve araladığı “marjinallik” kapısından içeri süzülmeye davet ediyoruz.

Haldun Soygür: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Psikiyatri doçenti ve farmakoloji bilim doktoru. Ülkemizde şizofreni hastaları, aileleri ve yakınları ile birlikte örgütlenme çalışmalarının içinde başından itibaren yer aldı. Kurucularından olduğu Şizofreni Dernekleri Federasyonu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Toplumda şizofreninin doğru tanınması, damgalama ve ayrımcılığa karşı mücadele ve şizofreni hastalarına mümkün olan en iyi tedavi ve rehabilitasyon olanaklarının sunulabilmesi için çaba sarf ediyor.

Sevengül Sönmez: Farklı yayınevlerinde editör, çevirmen, yayına hazırlayan ve danışman olarak yayıncılık sektörünün pek çok alanında çalıştı. Sabahattin Ali ve Sait Faik’le ilgili biyografik çalışmalarının yanı sıra edebiyat arşivleri ve müzeciliği alanında çalışıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yayıncılık dersleri veriyor.

Tepedeki resim: Fikret Ürgüp'ün çizgileriyle Leylâ Erbil

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır