Ahmet Kuyaş

Zeynep Göğüş

24 Ekim Çarşamba 19:00

Kaçıncı Cumhuriyetteyiz: Yeni Rejime Bakış

Ahmet Kuyaş – Zeynep Göğüş

Tarih Konuşmaları

1990'lardaki "İkinci Cumhuriyetçilik" tartışmalarıyla bir kavram kargaşası mı başladı? Ahmet Kuyaş, Cumhuriyet dönemlerini numaralandırmakta ölçütün temel anayasal rejim değişiklikleri olduğunu öne sürüyor. Sessiz bir devrim yaşadığımız ve Dördüncü Cumhuriyat'te olduğumuz kanısında. Zeynep Göğüş'le birlikte içinde olduğumuz yeni rejimin özelliklerini tartışmaya açıyorlar.

Ahmet Kuyaş: Haute-Bretagne Üniversitesi’nden tarih lisansı ve McGill Üniversitesi’nden tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi. Genel ilgi alanı geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihleridir.

Zeynep Göğüş: Yaşamını doğduğu şehir olan İstanbul’da sürdürüyor. Ankara, Fribourg ve Brüksel’de yaşadı. Hür Brüksel Üniversitesi Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’nin Gazetecilik ve Sosyal İletişim Bölümü’nden mezun. Ekonomi Fakültesi’nde yüksek lisans, Ülke Tanıtımı alanında akademik çalışma yaptı. Gazetecilikte muhabir, Brüksel temsilcisi, ekonomi servisi şefi, TV programcısı ve köşe yazarı olarak çalıştı, pek çok ödül aldı. Bilgi Üniversitesi’nde “Küreselleşme ve Dünya Meseleleri”, Okan Üniversitesi”nde “Ülke Tanıtımı ve Kent Markaları” konulu dersler verdi. Kitapları: Bir Avrupa Rüyası, Devekuşunun Kredi Kartı, Kadınlar Olmadan Asla, Oğluma Avrupa Mektupları.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır