Ahmet Kuyaş

Mesut Varlık

22 Haziran Cumartesi 21:00

Hıyanet-i Vataniye Kanunu

Ahmet Kuyaş

Moderatör: Mesut Varlık

Tarih Konuşmaları / YouTube gösterimi

23 Nisan oturumumuzda sözü açılan "Hıyanet-i Vataniye Kanunu" hakkında müstakil bir yayın yapmak gerekiyordu. Meclis'in açılışının üzerinden henüz bir hafta geçmeden çıkarılan "Hıyanet-i Vataniye Kanunu" yıllar içerisinde içerik ve kapsam açısından çok değişiklikler yaşadı ama "işlev"inden hiçbir şey kaybetmedi. Bu etkinlikte Hıyanet-i Vataniye'nin Cumhuriyet tarihimizdeki kurucu özelliklerini tartışacağız. 
 
Ahmet Kuyaş ile Mesut Varlık'ın moderasyonuyla 2023'te başlayan Nutuk ve 100. Yıl serisinin [seri linki] ardından, bu yeni sezonumuzda Ahmet Kuyaş ile Cumhuriyet tarihinin pek konuşulmayan, az bilinen ama Cumhuriyet tarihini anlarken gözden kaçırmamamız gereken müstakil başlıklarla devam ediliyor. 
 
Ahmet Kuyaş: Haute-Bretagne Üniversitesi’nden tarih lisansı ve McGill Üniversitesi’nden tarih doktorası aldı. Princeton Üniversitesi’nde okutmanlık ve Mount Holyoke College’da öğretim üyeliği yaptı. Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim üyeliğinden 2019'da emekli oldu. Geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet tarihleri genel ilgi alanı.
 
Mesut Varlık: 1980, İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünden ve Kültürel İncelemeler lisansüstü programından mezun oldu. İletişim Bilimleri doktora çalışmasını sürdürüyor. 25 yıllık editörlüğü sırasında her tür ve çeşitten kitabın editörlüğünü yaptı, birçok derginin yayın kurulunda yer aldı; söyleşileri, eleştiri yazıları, şiirleri, çevirileri birçok dergi ve kitapta yayımlandı. Türkiye’nin ilk kültürel incelemeler dergisi KÜLT’ün ve yaşama kültürü dergisi ONS’un kurucusu, yayın yönetmeniydi. F. Jameson’ın Siyasal Bilinçdışı (Yavuz Alogan’la) dâhil çevirisini üstlendiği bazı kitaplar bulunuyor. Açık Radyo’da çeşitli programlar hazırlayıp sunmaya devam ediyor. 1998'den bu yana yazdığı edebiyat eleştirisi metinlerinden bir seçki Olaylar Türkiye'de Geçiyor - Edebiyat, Endüstrisi ve Konuşamadıklarımız (Pikaresk, 2021) adıyla yayımlandı. Bilge Karasu'nun Enis Batur'a Mektuplar - Ankara Yazıları (Metis, 2024) kitabını yayına hazırladı.  

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır