Ahmet Soysal

15 Mayıs Çarşamba 19:00

Etik ve Politik Soru Olarak Özgürlük 1

Ahmet Soysal

Felsefe Konuşmaları

Özgürlük, felsefe soruları içinde, felsefenin dışına taşan soruların başında gelmekte, çünkü özgürlük olanaklılığı her insan bireyinin gündelik deneyiminin sürekli bir ögesi.

Özgürlük, felsefe tarihinin farklı dönemlerinde üç temel boyutuyla karşımıza çıkmaktadır: Etik, Politik ve Metafizik soru olarak. Bu üç boyutun birbiriyle bağı apaçıktır. Dolayısıyla bunları ayırmanın ancak bir ölçüde tarihsel ve yöntemsel geçerliliği bulunmaktadır.

"Metafizik Soru Olarak Özgürlük"ten sonraki “Etik ve Politik Soru Olarak Özgürlük I”  başlıklı bu ikinci konuşmada Rousseau, Kant, Hegel öne çıkan göndermeler olacaktır.

Ahmet Soysal: 1957, İstanbul doğumlu. 1976’ya dek İstanbul, Paris, Brüksel ve Beyrut’ta yaşadı. 1982-1995 arası Beyaz dergisini çıkardı. Artaud’dan, Bonnefoy’dan, André du Bouchet’den, Merleau-Ponty’den çeviriler yayımladı. Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı Fransızcaya çevirdi. Paris’te École Normale Supérieure’de 1992-1996 arası fenomenoloji konferansları sundu. Edebiyat ve felsefe üzerine birçok kitap yazdı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır