Serdar Soydan

Abdullah Ezik

26 Nisan Cuma 21:00

İsmi Yad Ruhu Şad Olsun

Serdar Soydan

Moderatör: Abdullah Ezik

Kitap Sohbeti / YouTube gösterimi

Serdar Soydan’ın Nahid Sırrı Örik, Suat Derviş ve Peride Celal’e dair biriktirdiklerinden yola çıkarak yazdıklarının bir kısmı İsmi Yad Ruhu Şad Olsun- Suat Derviş, Nahid Sırrı Örik ve Peride Celal Üzerine adlı yeni kitabı ile okurlarla buluştu. Bu yazılar edebiyat tarihine önemli katkılar sunarken gazete ve dergi ciltleri arasında kalmış, döneminde iltifat görmemiş, kitaplaşmamış pek çok emeği gün yüzüne çıkartıyor.

Abdullah Ezik, Serdar Soydan ile bu üç ismi değerlendirirken söz konusu yazarların Türk edebi kanonundaki yerini de tartışmaya açıyor.

Serdar Soydan: 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sinema-TV Bölümü’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Artemis Yayınları’nda editör ve Türkçe yayınlar koordinatörü olarak görev aldı. Yirmi yılı aşkın süredir düzenli olarak gittiği kütüphanelerde geçmiş yılların gazete ve dergi ciltlerini tarayarak pek çok konu ve isim hakkında bilgi topladı. Bugüne kadar Varlık, Notos Öykü, Milliyet Kitap, Eşik Cini, Radikal Kitap ve Kitap-lık gibi edebiyat dergileri ve kitap eklerinde, ayrıca K24 ve Sanat Kritik internet sitelerinde Türk Edebiyatının unutulmuş, gölgede kalmış isim ve metinlerine dair yazıları yayımlandı. Nahid Sırrı Örik, Suat Derviş, Mehmet Rauf, Peyami Safa, Mahmut Yesari, Bilge Karasu ve Nezihe Meriç gibi pek çok yazarın kitaplarını yayına hazırladı. Halen, İthaki Yayınları’nda “Suat Derviş Külliyatı” (30 Kitap) ve “Bizim Hikâye” (8 Kitap) serilerinin dizi editörlüğünü yapıyor. Ayrıca sinema ve edebiyat eğitimlerini birleştirerek 2007 yılından beri televizyon dizilerinde, senaryo ekiplerinde çalışıyor. Senaryo ekibinde çalıştığı televizyon dizileri: Genco (2007-2008), Sensiz Yaşayamam (2010), Hanımın Çiftliği (2010-2011), Sen de Gitme (2011-2012), A.Ş.K. (2013), Sen Benimsin (2015), O Hayat Benim (2015), Cesur ve Güzel (2017), Kalbimdeki Deniz (2018), Hercai (2019), Yeni Hayat (2020), Zümrüdüanka (2020) ve Yüz Yıllık Mucize (2023)’dir.

Abdullah Ezik: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başladığı Türk Dili ve Edebiyatı lisans eğitimini 2017’de, Yeni Türk Edebiyatı yüksek lisans eğitimini ise 2021’de tamamladı. Aynı süreçte Otto-Friedrich-Universität Bamberg’in Oriental Studies departmanında misafir öğrenci olarak bulundu. Florida State College at Jacksonville’deki English Language Institute eğitimini 2018’de, English as a Second Language programını ise 2019’da bitirdi. Sanat Kritik, Kitap-lık, Varlık, Ova, Öykü Gazetesi, K24, Argonotlar, Artı Gerçek, IAN Edebiyat gibi çeşitli yayınlarda yazı, şiir ve söyleşileri yer aldı. Bugüne kadar Halit Ziya Uşaklıgil, Peyami Safa, Şemsettin Sami, Ali Suavi, Burhan Cahit, Memduh Şevket, Orhan Veli, Ahmet Midhat Efendi, Yusuf Akçura gibi birçok şair ve yazarın eserlerini yayına hazırladı. İlk şiir kitabı Kuş Grisi 2023’te yayımlandı. Doktora eğitimine Marmara Üniversitesi, Türkiyat Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı ana bilim dalında devam ediyor; Sanat Kritik’te editör, Açık Radyo ve Medyascope’da programcı, Yeditepe Üniversitesi ve F.M.V. Işık Üniversitesi’nde ise öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

YouTube ilk gösterimi.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır