Mesut Yeğen

Namık Kemal Dinç

28 Mart Perşembe 19:00

Türkiye Akademisi ve Kürdoloji

Mesut Yeğen

Moderatör: Namık Kemal Dinç

Dil Konuşmaları

Türkiye akademisinin Kürdolojiyle meşguliyeti başından itibaren entelektüel olduğu kadar araçsal ve polisiye bir vaka oldu. Bu söyleşide bu meşguliyetin her üç boyutu dönemler itibarıyla ele alınacak ve Kürt çalışmalarının Türkiye’de sosyal bilimler içindeki cılızlığı ve muhtemel akıbeti tartışılacak.

Mesut Yeğen: 1964, Siverek doğumlu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden lisans (1986) ve yüksek lisans (1989), Essex Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden doktora (1994) derecesini aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde ve İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Halen Kürt Tarihi dergisinin editörlüğünü yapıyor. Yayımlanmış kitapları: Devlet Söyleminde Kürt Sorunu (İletişim, 1999), Müstakbel Türk’ten Sözde Vatandaşa: Cumhuriyet ve Kürtler (İletişim, 2006), Son Kürt İsyanı (İletişim, 2011), İngiliz Belgelerinde Kürdistan (Dipnot, 2012), Kürtler Ne İstiyor: Kürdistan'da Etnik Kimlik, Dindarlık, Sınıf ve Seçimler (İletişim, 2016).

Namık Kemal Dinç: Yakın dönem Türkiye ve Kürt tarihi hakkında çalışmalar yaptı. Toplum ve Kuram Dergisi ve Zan Vakfı kurucularından. Halen Kürdoloji Çalışmaları Grubu bünyesinde çalışmalarına devam etmekte.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır