Atakan Yorulmaz

6 Şubat Salı 19:00

Cinsellik Neden Seksten İbaret Değil?

Atakan Yorulmaz

Moderatör: Özgün Özçer

Kitap Sohbeti

Cinsel ifadelerin zenginliğine ve cinselliğin benliğimizdeki yerine dair gün geçtikçe daha fazla bilinçleniyoruz. Ancak öte yandan, cinselliği ve bedeni ayıplayan, müstehcenlikle damgalayan, mahremin mukaddes sınırlarıyla sarmalayan normlara sıkı sıkıya bağlı püriten toplumsal kültür hiç olmadığı kadar güçlü. Baskının, istismarın, rızasız ilişkilerin arttığı, sosyal medya vasıtasıyla kanalların çoğaldığı bir dünyada seks ile cinselliğe dair bilgilenmek ve tartışmak belki her zamankinden daha önemli.

Lacancı psikanalist yazar Darian Leader cinselliğin sekse, seksin de hazza neden indirgenemeyeceğini psikanalitik boyutuyla ele alıyor. Leader’ın 2021’de kaleme aldığı ve Encore tarafından geçen yıl yayımlanan Jouissance – Cinsellik, Istırap ve Tatmin adlı çalışmasını bu yıl çıkan Cinsellik Seksten mi İbaret? adlı kitap takip ediyor. Leader son kitabında seksin sevgiyle, anksiyeteyle, pişmanlıkla, suçlulukla hatta intikam duygusuyla olan bağlarını irdeliyor, cinsellik üzerine nasıl yeniden düşünebileceğimize dair bir yol haritası sunuyor.

Leader’ın daha evvel, kendi psikanalist deneyimlerine de dayanarak, delilik, bipolar kişilik bozukluğu, melankoli, depresyon ve uykusuzluk gibi farklı psikolojik boyutları incelediği bir dizi çalışma yayınladığını da vurgulamak gerek. Bu çerçevede cinsellik, seks, haz, ıstırap, tatmin, tutku gibi kavramları bu bütünlük içerisinde konumlandırıyor. Peki, Leader’ın bu yaklaşımından ne tür çıkarımlara varmalıyız? Bir başka Lacancı isim Atakan Yorulmaz yanıtlıyor.

Atakan Yorulmaz: Akademisyen. Lacancı Forum Türkiye Psikanaliz Derneği ve IF-EPFCL üyesidir. Psikanaliz eğitimini ve klinik formasyon sürecini FCL-Türkiye ve IF-EPFCL çatısı altında sürdürmektedir. The College of Psychoanalysts'de psikanaliz ve queer teori konularında araştırmacı olarak yer almaktadır.

Özgün Özçer: Gazeteci. K24 ve Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'ne katkı sunuyor.

Katılım üst sınırına ulaştığımız için artık kayıt alamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır