Karin Karakaşlı

 

 

3 Şubat Cumartesi 13:00

Siyah Poşet Kitap Kulübü / Kalp Çarpıntısı

Karin Karakaşlı

Kitap Kulübü

Kış sezonu boyunca her ayın ilk cumartesi günü, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun poşete soktuğu kitapları gündeme getirmek için Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde buluşuyoruz. Susma Platformu ile ortaklaşa gerçekleştireceğimiz bu okuma kulübünde, muzır ilan edilen bu kitapların neden ve nasıl okunması gerektiğini, okuyucuya aslında ne sunduklarını ve bu kitaplarda iktidarı korkutanın ne olduğunu masaya yatırıyoruz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun yazarı da yayıncıyı da muhatap almadan imza attığı sansür vakaları giderek ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ahlakçı ve yasakçı bir hal alırken, edebiyata sahip çıkıyoruz!

Siyah Poşet Kitap Kulübü’nde gündeme getireceğimiz ikinci kitap bir grafik roman: Yabancı Yayınları tarafından yayınlanan, İngiliz yazar Alice Oseman’ın Kalp Çarpıntısı adlı kitabı. Okulda tanışarak önce arkadaş, sonra âşık olan Charlie’yle Nick’in ve onların yakın çevresinin anlatıldığı seri, kendine her yaştan okuyucu buldu. Elle, Tao, Tara, Darcy, Isaac ve daha pek çok karakterle varoluşun her hâlini selamlayan Kalp Çarpıntısı, ilişkilerin büyüme hikâyesindeki önemini de vurguluyor. Ömer Anlatan’ın Türkçeye çevirdiği serinin şimdilik üç kitabı yayınlandı. Yayınevi kararın ardından, poşete girdiği halde serinin devamını yayınlayacağını duyurdu.

Kalp Çarpıntısı’nı yazar Karin Karakaşlı’yla konuşuyoruz. Kulübe katılmak için kitabı okuma şartı aramıyoruz ama okunsa daha güzel olacağını düşünüyoruz.

Karin Karakaşlı: Şair, yazar. 1972’de İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün ardından Yeditepe Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1998’de Öykü dalında Varlık dergisinin Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’nü kazandı. Uzun yıllar Agos gazetesinde çalıştı. Radikal 2, Kültür Sanat Servisi, Gazete Duvar’da düzenli olarak yazan Karakaşlı’nın öykü, roman, araştırma, deneme, çocuk ve gençlik edebiyatı ile şiir alanındaki eserleri şunlardır: Başka Dillerin Şarkısı, Can Kırıkları, Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim?, Ay Denizle Buluşunca, Benim Gönlüm Gümüş, Cumba, Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (İnceleme, Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel ile), Gece Güneşi, Her Kimsen Sana, Dört Kozalak, Yetersiz Bakiye, İrtifa Kaybı, Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz, Konaktakiler, İyi Geceler Luna, Uçan Kız Volante, Kenar Süsü. Karakaşlı halen P24’te yazmaktadır.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır