Nadir Sönmez

10 Ocak Çarşamba 19:00

Diyarbakır Turizm Romantizm Aktivizm

Nadir Sönmez

Performans

Oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez, 2022 yılında Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye verilen CultureCIVIC desteğiyle Diyarbakır’a gitti ve şehirdeki LGBTİQ+ mücadelesinin yakın tarihini aktivistler, araştırmacılar ve sanatçılardan dinledi. Mehmed Uzun ve Baki Koşar kitapları okuyarak Kürt edebiyatına giriş yaptı. Sohbetlerinden, romantik kaçamaklarından ve okuduklarından esinlenerek denemeler ve öyküler yazdı. Diyarbakır’ı ve ilçelerini acelesi olmayan bir turist gibi gezdi ve şehri Sony DSC-HX350 model kamerasıyla görüntüledi.

Bu sürecin sonucunda ortaya çıkan “Diyarbakır.Turizm.Romantizm.Aktivizm” Diyarbakır LGBTİQ+ aktivizminden ilham alarak cinsellik, kültür ve kimlik üzerine düşünen otobiyografik bir oyun. Tek gecelik gay ilişkileri heteroseksüellerin balayı anılarıyla aynı romantik statüye çeken siyah beyaz bir fantezi alemi.

Metin, video ve performans: Nadir Sönmez

Müzik: Mert Kocadayı

Nadir Sönmez: Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu. Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansı yaptı. "Peki" (2017 - Pera Müzesi, 2021 - Sabancı Müzesi) ve "Ama" (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı. 2020 Fringe Festivali’nde dijital performansı “Erkek Cinayeti”ni WhatsApp üzerinden gerçekleştirdi. 2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen uluslarası Trame sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi. İlk filmi “Ama” 2022 yılında Mubi’de gösterime girdi. 2023 yılında Berlin Theatertreffen International Forum’a kabul edildi.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır