Nurcan Gündoğan

Pelin Sidar Genç

 

 

 

13 Ekim Cuma 18:00

‘Rüya Gibi’ / Ama Değil

Nurcan Gündoğan

Küratör: Pelin Sidar Genç

Sergi Açılışı

Dünyanın her yerinde her zaman bir çocuk ölümü herkesi ortaklaştıran, birleştiren bir acıdır. Sadece o çocuğun ebeveynleri için değil, herkes için. Rüya gibi kısacık bir hayatın bitiverişi kimi isyan ettirmez ki? Bundan daha büyük bir acı olabilir mi? Friedrich Rückert, 19. yüzyılın ortalarında bu şiirleri yazdığında hastalık yüzünden çocuklarını kaybetmişti. Zengin-yoksul neredeyse her evden bir çocuk cenazesinin çıktığı, dolayısıyla bu büyük acıyı herkesin paylaştığı o günlerden bugünlere çok şey değişti. Ama çocuk kayıpları devam ediyor, dünyalar, coğrafyalar, sebepler, zamanlar farklı, kayıplar, ölümler, acılar ortak: Bugünkü salgınlar artık difteri, kızamık, su çiçeği… değil. Savaş ve açlık. Kendi yarattığımız salgınlar. Çocukların rüya gibi geçmesini beklediğimiz, kısa bir kabusa dönüşen hayatları. – Bu acıyla nasıl yaşanır?  

Nurcan Gündoğan: Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bileşik Sanatlar Programı’nı 2004 yılında tamamladı. Video, enstalasyon, resim gibi farklı tekniklerle üretimler gerçekleştiren sanatçı, çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Pelin Sidar Genç: 1999 İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü mezunu. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde sergi ve atölyelerin teknik hazırlıklarından sorumlu olarak çalışıyor. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır