Mustafa Ünlü

Cansu Pişkin

Pelin Sidar Genç

22 Temmuz Cuma 18:00

Saldırı Altında

Küratörler: Mustafa Ünlü - Cansu Pişkin - Pelin Sidar Genç

Sergi Açılışı

İstanbul Edebiyat Evi'nde gazetecilik yaparken saldırı altında kalan ve bu saldırıyı da yine kendileri belgeleyen gazetecilerin emekleriyle kurulmuş bir fotoğraf ve video sergisi başlıyor: Saldırı Altında. Günümüze ve günümüzde eksikliğini duyduğumuz birçok şeyin neden eksik olduğuna ayna tutan bir sergi bu.

Serginin küratörlerinden Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği Başkanı Mustafa Ünlü'nün sunuş notu şöyle:

Demokrasi ile basın özgürlüğünün doğru orantılı olduğu bilinen, söylenen, yinelenen bir bilgi, tarihsel deneyimdir. Otoriterleşen rejimlerin öncelikli hedefinin basın olduğu da öyle, doğal olarak. Hele de seçimlerin ve parlamento, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve benzeri kurumların işlevlerinin şu ya da bu şekilde kısıtlanarak sürdüğü rejimler söz konusuysa. Demokrasiymiş gibi yaparak otoriter yönetimi sürdürmenin yolu halka erişen bilgiyi sınırlamaktan, denetlemekten geçiyor. Buna uygun olarak miş gibi demokrasilerin giderek daha çok görüldüğü, daha çok ¨arzulandığı¨ Dünya’da bağımsız medyayı itibarsızlaştırmanın, yok etmekten daha yararlı olacağı da bu bağlamda kimi akıllara yakın olsa gerek. Son kırk yıldır sermayenin, dolaylı ya da doğrudan iktidarın organlarına dönüşen basın–yayın kuruluşları zenginleştiler ama zayıfladılar, güven yitirdiler. Hiçbir arındırmadan geçmeksizin, sosyal medya kartellerinin denetiminde, ne idüğü belirsiz ama her birimizi tek tek tanıyan algoritmalarla dipsiz bir kuyuya dönüşen internet evreninde zaten hepimiz hem haberci hem okuyucu değil miyiz? 

Ezici çoğunluk, temel ve temel olmayan ihtiyaçları bir tıkla kapıya gelirken; takipçisi olduğu hesaplardan algoritmaya uygun haberler telefona düşerken; otoriter rejimleri sorgulayan, itiraz eden, bu nedenle sokağa çıkanlar marjinalleş-tiril-di. Her şeye rağmen gazetecilik yapmaya çalışan bağımsız medya ile birlikte gayrımeşru, düzen bozucu sınıfına itilme gayreti ortaya çıktı. Bu algıyı güçlendirmenin son adımı da kolluk kuvvetlerini ¨göreve çağırmak¨ olmalıydı. Ve öyle oldu. Anayasa, yasalar hâlâ ¨basın özgürdür, ifade özgürlüğü vardır, ilk önce devlet bunun güvencesidir¨ dese de...

Saldırı Altında fotoğraf sergisi, son yıllarda, düzenli biçimde artan engelleme, kötü muamele ve hattâ şiddete rağmen bağımsız basın mensuplarının habere ulaşma direncini belgeleyen fotoğraflardan oluşuyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte ülkeleri yönetenlerin ve yönetilenlerin ezici çoğunluğunun özgür basın olmadan demokrasi ve refah olmayacağını farkedecekleri bilinci ile, tarihe kaydedilen o anları buraya bırakıyoruz.

Saldırı Altında sergisi, 22 Temmuz-3 Eylül tarihleri arasında Pazar hariç her gün 11:00-19:00 saatlerinde Kıraathane binasında gezilebilir.

Mustafa Ünlü: 1963 doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdi. TRT haber merkezinde başladığı meslek yaşamına, 1987-1993 yılları arasında 32. Gün haber programı ve aynı çatı altında gerçekleştirilen belgesellerle devam etti. 1993 yılından buyana, kuruluşunda yer aldığı, ortağı olduğu yapım şirketlerinde bağımsız belgeselci olarak 30’un üzerinde filme yönetmen, yapımcı, metin yazarı olarak imza attı. Çeşitli yerli ve uluslararası kuruluşlar için kurumsal filmler, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik çalışmalarının görsel-işitsel yapımlarını gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası toplantılara, atölye çalışmalarına, festivallere katıldı, jüri üyeliği yaptı. Kurucu üyelerinden olduğu Belgesel Sinemacılar Birliği’nin yönetiminde yer aldı, 2015-2019 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlendi. Çeşitli üniversitelerde Belgesel Sinema, yönetmenlik, kamera ve kurgu dersleri verdi. Halen Okan Üniversitesi Sinema TV bölümünde öğretim görevine ve belgesel sinema alanında ürünler vermeye devam ediyor. 2021'den beri Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği'nin Başkanı. 

Cansu Pişkin: Gazeteci. Halen Punto24 Bağımsız Gazetecilik Derneği'nde, ifade özgürlüğü ihlallerinin takibinden, mesleğini yaptığı için yargılanan gazetecilerin davalarının izlenmesinden ve raporlanmasından sorumlu olarak çalışıyor.

Pelin Sidar Genç: 1999 İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi. Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde sergi ve atölyelerin teknik hazırlıklarından sorumlu olarak çalışıyor. 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır