Samantha Rose Hill

1 Kasım Pazartesi 21:00

Hannah Arendt: Bir Entelektüelin Oluşumu

Samantha Rose Hill

Felsefe Konuşmaları

Çok önem verdiğimiz bir konferansın ilk gösterimine bekliyoruz sizleri bu akşam. Odağımızda Hannah Arendt var.

Yirminci yüzyılın en önemli politik düşünürlerinden biri olan Hannah Arendt'in tezleri yirmi birinci yüzyılın meselelerini de karşılayan bir bilgelik ve öngörü içeriyor. 1906 doğumlu Arendt, 1933 yılında Yahudi olduğu gerekçesi ile gerekli hocalık niteliklerine sahip olmadığı belirtilerek Alman üniversitelerinde ders vermesi engelleninceye kadar, akademik felsefe dünyasının bir parçasıydı ve ilk kitabını henüz 23 yaşındayken yayımlatmıştı. Paris'e kaçarak Holokost'tan kurtulan Arendt, savaştan sonra döneminin en önemli ve en fazla tartışılan entelektüellerinden biri oldu. Totaliterizmin Kökenleri, İnsanlık Durumu ve Türkçede Kötülüğün Sıradanlığı üst başlığıyla yayımlanan Eichmann Kudüs'te faşizmi ve aslında insan davranışlarını kavramak için okunması gereken temel eserler arasındadır.

Dünyanın önde gelen Hannah Arendt araştırmacılarından  Samantha Rose Hill, Ekim 2021'de ABD'de yayımlanan eleştirel biyografisinde Hannah Arendt'in hayatına ilişkin yepyeni ayrıntılar, ilk kez ortaya çıkan belgeler, şiirler ve mektuplar eşliğinde çok çarpıcı bir entelektüel portre ortaya koydu.

Biz de Samantha Rose Hill'i İstanbul Edebiyat Evi'nde bu kitabın arkaplanındaki muazzam araştırmasından yola çıkan bir konferans vermeye davet ettik. Hannah Arendt'in entelektüel hayatına, felsefî çıkış noktalarına ve politik düşüncesine kapsamlı bir bakış.

Konferans dili İngilizcedir. Türkçe altyazıyla yayınlanacaktır.

Samantha Rose Hill: Brooklyn Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü'nde öğretim görevlisi ve Bard College'daki Hannah Arendt Politika ve Beşeri Bilimler Merkezinde kıdemli araştırmacı. Biyografik bir çalışma olan Hannah Arendt kitabı 2021'de yayımlandı. Hannah Arendt'in şiirleri üzerine hazırladığı bir kitap ise ABD'de 2022'de basılacak. Halen, "yalnızlık" üzerine Yale University Press'ten yayımlanacak bir kitap yazmakla meşgul. Ayrıca köksüzlük mirası üzerine bir hatırat üzerinde çalışıyor. Aeon ve Los Angeles Review of Books dahil birçok dergide eleştiri yazıları yazıyor ve Illuminations adlı bir bülten çıkarıyor.

 

YouTube üzerinden ilk gösterim.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır