Aykan Safoğlu

 

 

 

 

 

 

13 Kasım Cuma 19:00

Devrimci İstihâre (Atina/İstanbul, 4-7 Mayıs 2006)

Aykan Safoğlu

Ne Mutlu Eşitim Diyene - Sergi

"Ne Mutlu Eşitim Diyene - Milliyetçilik Tartışmaları" programı kapsamında Aykan Safoğlu'ndan bir fotoğraf serisini sergilemekten mutluluk duyuyoruz.

Aykan Safoğlu, 2020 Ocak ayından beri bu fotoğraf serisi üzerinde çalışıyor. Sanatçı, bu baskı serisinin her ayağı için kişisel arşivinde bulduğu birbirinden farklı, ama kendi içinde bütünlüklü fotoğraf dizgelerini yeniden üretiyor. Yakın tarihe olduğu kadar sanatçının özgeçmişine de ait olan bu anlar, tahrip edilerek yeniden dizildiğinde uzun ve yekpare baskılar ortaya çıkıyor. İmgesel zamanın sınırlarını yoklayan, durağan görüntüyü hareketli görüntülere tarif etmeye çalışan bu “genç” yapıt serisi fotoğrafın alışılageldik asma tekniklerine de sırt çeviriyor. Her biri biricik olan bu baskılar, sergi mekânına asılırken, iki boyutluluğa direniyor, heykelimsi imgelere dönüşüyor.

Aykan Safoğlu, serinin Kıraathane için özel ürettiği üçüncü baskısında 2006 yılında İstanbullu bir grup aktivist ile birlikte çıktığı bir otobüs yolculuğunu odağına alıyor. Sanatçı, küreselleşme tartışmaları ekseninde Atina’da gerçekleşen; ırkçılık ve savaş karşıtı bir iklim, göç ve LGBT siyasetinin olanaklarını arayan 4. Avrupa Sosyal Forumu’ndan arta kalan imgeleri bugüne tarif etmeye çalışıyor. Geri dönüş yolunda içi geçen eylemci /yolcular bugün uyansalar; direniş, kolektif hayal, müşterek üretim ve temellük üzerine bize Atina’dan ne aktarırlardı?

Bu sergi 13 Kasım-4 Aralık 2020 tarihlerinde Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi binasında randevulu olarak görülebilir. Ayrıca serginin dijital sunumunu YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.

Devrimci İstihâre (Atina-İstanbul, 7 Mayıs 2006)

Duvar kâğıdı üzerine dijital baskı, değişik ölçülerde, 2020
Lamarts Fine Arts Printing’in ve Kıraathane'nin prodüksiyonu, Aykan Safoğlu ve The Pill’in izniyle.

Aykan Safoğlu: İstanbul doğumlu. UdK Berlin'in Art in Context isimli master programından (MA) mezun. Fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimini (MFA) Bard College’ın Milton Avery Sanat Yüksek Lisans Okulu’nda (NY/ ABD) tamamladı. Yapıtları kültürel, coğrafi, dilsel ve zamansal sınırlar arasında ilişkiler, hatta dostluklar kuruyor. Film, fotoğraf ve performans gibi pek çok çeşitli mecrada üretiyor; kültürel aidiyet, yaratıcılık ve akrabalık konularında ucu açık araştırmalar yapıyor. 

Son dönemde hafta sonu, The Pill, Istanbul (2020); ziyaret/visit, Kevin Space, Viyana (2019)  ve Off-White Tulips, Ystads Konstmuseum (2016) başlıklı üç kişisel sergi gerçekleştirmiştir. Yakın dönemde katıldığı karma sergiler arasında ise The Crack Begins Within, 11. Berlin Güncel Sanat Bienali (2020); Imagined Communities,  21st Contemporary Art Biennial Sesc_Videobrasil (2019); Klassensprachen, Kunsthalle Düsseldorf (2018); ğ –soft g- queer forms migrate, Schwules Museum* Berlin (2017);  Father Figures are Hard to Find, nGbK Berlin (2016); Home Works 7, Ashkal Alwan, Beirut (2015) ve Sight and Sounds: Turkey, Jewish Museum New York (2014) sayılabilir. Safoğlu 2020 yılında Tarabya Kültür Akademisi’nin, 2018 yılında ise  Akademie Schloss Solitude’ün güzel sanatlar bursiyeri oldu. 2016 Yılında Beyrut’ta bulunan sanat kurumu Ashkal Alwan’da benzer bir misafir sanatçı programına davet alan Safoğlu, 2014–2015 yılları arasında Amsterdam’da bulunan Rijksakademie van beeldende kunsten’deki SAHA stüdyosunun misafir sanatçısıydı. 2013 yılında 59. Oberhausen Uluslararası Kısa Film Festivali’nde uluslararası jürinin büyük ödülünü kazanan sanatçı, 2017 yılında 15. İstanbul Bienali’ne ve 10. Mart Buluşmaları kapsamında 13. Sharjah Bienali’ne söyleşi yapmak üzere davet edildi. Safoğlu, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde doktora çalışmalarına devam etmektedir.

Covid-19 önlemleri nedeniyle açılışa katılım davetlilerle sınırlıdır. Sergi önceden randevu alınarak gezilebilir.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır