Mine Soysal

27 Mart Çarşamba 19:00

Büyürken “Eyvah Kitap!” Dememek Mümkün Mü?

Mine Soysal

Ebeveyn Konuşmaları

Edebiyat kitapları ile eğitsel amaçlı kitapları nasıl ayıralım? Çocuklar okuyacağı kitapları kendi seçerse neler olur? Yaşa göre okuma ihtiyacı nasıl değişir? Kitaplar tehlikeli olabilir mi; çocuk okura zarar verir mi? Türler ve alt türlerin çocuk ve genç okur üzerindeki etkileri neler? Klasikleri okuma yaşı değişti mi? Dijital iletişim içindeki gençlerin okur olması mümkün mü? Sınav süreçlerinde edebiyat okunur mu? Ortak okumalar ne anlama gelir, ne işe yarar? Edebiyat okumaları yoluyla aile içinde iletişim gelişebilir mi? “Okuma alışkanlığı” doğru bir ifade mi?

Bunlar, çocuklarını iyi birer okur olarak yetiştirmek, aile içinde okuma keyfi sürmek isteyen ebevynlerle sohbetinde Mine Soysal'ın cevap arayacağı sorulardan birkaçı... 

Mine Soysal: Arkeoloji eğitiminin ardından uzun yıllar İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sürdürdüğü mesleğini noktaladıktan sonra 1996’da Günışığı Kitaplığı yayınevini kurdu. Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatımızın yanı sıra edebiyat yayıncılığımızın ve okuma kültürümüzün gelişmesi için birçok sorumluluk üstlendi. Roman, öykü ve anlatı türlerinde eserler verdi. Çocukların ve gençlerin okuma sorunlarını ve haklarını dile getiren Eyvah Kitap adlı başyapıtıyla yüz binlerce okura ulaştı. Gençler için Uzakta, Eylül’de Aşklar ve Daralan adlı romanları, Odada Yalnız ve Ala Çocuk Yollarda adlı öykü kitaplarını kaleme aldı. Günışığı Kitaplığı’nın genel yayın yönetmeni.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır