Pelin Esmer

Belmin Söylemez

Sinan Yusufoğlu

20 Mart Çarşamba 19:00

Sinema ile Edebiyat Arasındaki En Kısa Mesafe

Sinan Yusufoğlu

Pelin Esmer - Belmin Söylemez

Sinema Konuşmaları

Filmlerinde "küçük sıkıntılar"dan benzersiz anlar yaratan iki yönetmen Pelin Esmer ve Belmin Söylemez Kıraathane’de buluşuyor. Sinemanın telaşsız kentlerinden, edebiyata uzanan bir yol. Kentler, şairler, falcılar, ölümü bekleyenler, zamanı biriktirenler ve gitmek isteyen kadınlar… Endişeli ama sabırlı karakterlerin sakin dünyasına yolculuk. Edebiyat ve sinema arasındaki en kısa mesafe… İki yönetmenin yolculuğuna Sinan Yusufoğlu mercek tutuyor.

Pelin Esmer: Sinemaya, sosyoloji eğitimi sırasında yönetmen yardımcısı olarak çalıştığı bir belgeselle başladı. Koleksiyoncu'nun ardından 2005 yılında çektiği ilk uzun metraj belgesel filmi Oyun, Türkiye ve dünyada birçok festivale katılarak, ödüller kazandı. Başrollerinde Mithat Esmer ve Nejat İşler'in yer aldığı 11’e 10 Kala'da koleksiyoncu amcası Mithat Esmer’in hayatını perdeye taşıdı. Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez’in başrollerinde yer aldığı ikinci uzun metraj filmi Gözetleme Kulesi Altın Koza’da “En İyi Yönetmen” dahil beş ödül aldı. Senaryosunu Barış Bıçakçı ile birlikte kaleme aldıkları İşe Yarar Bir Şey adlı son filminde, şair bir kadın ile genç bir hemşireyi uzun bir tren yolculuğunda bir araya getirdi. Başak Köklükaya’nın da yıllar sonra sinemaya dönüş filmi olan İşe Yarar Bir Şey, Türkiye sinemasında edebiyat ile sinemanın buluşmasının en güçlü örneklerinden biri olarak değerlendirildi.

Belmin Söylemez: İstanbul’da doğdu. Sinemaya Bilge Olgaç’a yönetmen yardımcılığı yaparak başladı. Reklam sektöründe metin yazarı, ARD Alman TV Türkiye ofisi, BBA Bağımsız Basın Ajansı gibi kurumlarda kurgucu, yapım koordinatörü ve yönetmen olarak çalıştı. Bıyık, Dalgalar, 34 Taksi gibi kısa film ve belgeselleri birçok festivalde gösterildi, ödüller aldı. Filmleri ARTE, SVT, YLE, SBS gibi TV kanallarında yayınlandı, "Serbest Vuruş" (İstanbul Bienali kapsamında), "Call Me İstanbul" (Almanya), "Kurtlarla Koşan Kadınlar" (Fransa) gibi uluslararası sergilerde yer aldı. İlk uzun metraj kurmaca filmi Şimdiki Zaman (2012) Adana Altın Koza Film Festivali’nde "Yılmaz Güney Ödülü", "Siyad En iyi Film Ödülü" ve 56. San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde "En İyi Yeni Yönetmen Ödülü" kazandı.

Sinan Yusufoğlu: Almanya’da doğdu. İstanbul’da yaşıyor. Altyazı, Milliyet Sanat, Express, Arka Pencere, Radikal, Agos gibi bir çok dergi ve gazetede sinema eleştirileri ve söyleşileri yayımlandı. 2010 yılından bu yana film yapım işlerinde çalışıyor. Yılmaz Güney’in hayatını konu alan, Hüseyin Tabak’ın yönettiği Çirkin Kral Efsanesi filminde uygulayıcı yapımcı ve Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği Anons filminde idari yapımcı olarak çalıştı. Ali Kemal Çınar’ın 2019 yılında çekeceği Normal filminin yapımcıları arasında yer alıyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır