Maro Michalakakos

 

9 Şubat Cumartesi 11:00-16:00

Kuşların Dili: Düşlerimizde Bir Yolculuk

Maro Michalakakos

Atölye

Hepimiz bir zamanlar kuş olup uçmayı düşlemedik mi? Bu atölyede Yunan sanatçı Maro Michalakakos, kuşların önemini ve kendi çalışmalarındaki yerini anlatacak. Biz katılımcıları çizim yapmaya davet edecek. Bir enstalasyon/yerleştirme çalışması için ilk adımlarımızı atacağız.

Gerçek bir İstanbul mekânı, belki Kıraathane Edebiyat Evi’nin kendisi, belki çocukluğumuzdan hatırladığımız bir yer, yahut tamamen düşlerimizdeki bir mekân bu yerleştirmeye ev sahipliği edebilir. Atölyede bu amaca yönelik bir maket yapımı ortaklaşa gerçekleştirilecek.

Sanatçı, Aristofanes’in Kuşlar oyunundan söz edecek. Belki Feriduddin Attar ve Ali Şir Nevai’nin Kuşlar Meclisi ve Kuşların Dili masallarında, kuşların neden hep insanlığın özlediği daha güzel bir dünyayı simgelediklerini de konuşacağız.

“Kuşlar sanki zamandan hiç etkilenmiyormuş gibi yaşıyorlar” diyor Maro Nichalakakos. “Pençelerini ve kanatlarını suçluluk duymadan kullanıyorlar.” Ve soruyor: “Kuşlar korkudan arınmış bir hayat mı yaşıyorlar? İnsan hayatı korkusuz olabilir mi?”

Atölyenin amacı, sevdiğimiz bazı kuş türlerini seçerek onların sembolik değerlerini yeniden tanımlamak ve bu şekilde kendi deneyimlerimize, anılarımıza ve düşlerimize yeni bir dil kazandırmak.

Atölyeye katılım on iki kişiyle sınırlı. Atölye dili İngilizce, ancak Türkçeye çeviri sağlanacak. Gerekli teknik malzemeyi Kıraathane Edebiyat Evi’nde bulacaksınız.

Katılımcılarda teknik beceri koşulu da aranmıyor. Yaratma sevinci yeterli.

Maro Michalakakos: 1967'de Atina'da doğdu. Atina'da yaşıyor. Ecole Nationale Superiure d’Arts, Paris-Cergy ve Hohschule Für Bildende Kunst, Braunschweig mezunu. Aşk ve teslimiyet; koruyucu iç mekânlar ve mahremiyetin acıları; özgürlük ve bağımlılık gibi gerilimli temaları ele almayı seviyor. Betimlemeden yahut politik mesajdan tamamen uzak, düşlerin kıyısında bir sanat dünyası var. Yapıtları ABD ve Avrupa’da bir çok galeride sergilendi, İstanbul’da Galeri Nev’de “Algı Kapıları” adlı sergisi gerçekleşti. Eserleri, bir çok özel koleksiyonun yanı sıra Fransa’da Fonds Nationale d’Art Contemporaine (FNAC) ve Türkiye’de İstanbul Modern Müzesi gibi kuruluşların koleksiyonlarına alındı.

---

In this workshop, which we have given the title “The Language of Birds: A Journey in Our Dreams," greek artist Maro Michalakakos will share with the participants her perspective on the importance of birds and how this influences her own work.

She will use extensive references to the play by Aristophanes, The Birds. She will invite everyone to create some drawings and also initiate an installation project. The objective is to choose various species of birds, to re-define them, and work out new meanings of their symbolism to express individual experiences, memories and/or dreams.

The workshop is for a maximum of 12 participants. The language is English, though Turkish translation will be provided. Technical artistic skill is not mandatory, the joy of creativity is. The necessary technical materials will be provided by the Istanbul Literature House.

Maro Michalakakos: Born in Athens (1967) where she lives and works. She studied fine arts in France (Ecole Nationale Supreiure D’Arts) and Germany (Hohschule für Bildende Kunst). She works with figures and themes that are always in a state of tension. Free of description or political statement, her artistic universe is on the edge of dreams. She has been widely exhibited in the U.S and Europe. Her works have been purchased by FNAC as well as by various ptivate collectors and institutions such as the Istanbul Modern Museum.

 

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır