Nevzat Sayın

14 Ocak Pazartesi 19:00

Mekân: Yaşadığımız Yere / Zamana Dair İpuçları

Nevzat Sayın

Mimarlık Konuşmaları

Mimarlığın belki de en göz önünde olan, en bilinen meselesi, ama en iyi gizlenmiş sırrı olabilir mi mekân? Mimarlıkta önemli bir isim, alışılmadık bir konuyla aramızda bugün: Epik mekân.

Nevzat Sayın Brecht tiyatrosundan hatırladığımız bu kavramı biraz farklı tanımlıyor: “Aklımızda kalan mekânların ortak özelliği, bilindik olanı gizemli kılabilmeleridir. Kimi zaman apaçıklığın içindedir bu durum, kimi zaman kapalılığın içinde. Böyle mekânlarda, kendimizi her durumda, hiç beklemediğimiz bir yerde buluruz. İlk önce yabancılaşıp uzaklaşır gibi olurken, ardından daha anladığımız ve sarılıp sarmaladığımız mekânlar…”

Peki ya kamusal mimari? Peki ya kesintiye uğramaktan tanınmaz olan gelenek? Peki ya gelecek? Nevzat Sayın’a çok sorumuz olacak.

Nevzat Sayın: 1954'te Hatay’da doğdu. 1978'de Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980'e kadar sosyal konutlar üzerine bir yüksek lisans çalışması; 1984'e kadar usta-çırak yöntemiyle okul sonrası mimarlık eğitimi; 1986'ya kadar bilgi/görgü arttırma gezileri yaptı. 1986'dan bu yana mimarlık çalışmalarını sürdürüyor. Yurtiçi ve yurtdışı mimarlık ödüllerine aday gösterildi ve ödüller aldı. 2004'te Düşler Düşünceler İşler, 2015'te Bir Yapı Kitabı adlı kitapları yayımlandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kurucu üyesi. Yaz okulları, konferanslar, jüriler, atölye çalışmaları yoluyla mimarlık eğitimi ile ilişkisini sürdürüyor.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır