Özcan Alper

Murat Özyaşar

 

7 Ocak Pazartesi 19:00

Yıkıntılar Arasında

Özcan Alper - Murat Özyaşar

Film Gösterimi/Sohbet

Genç şair Lâl bitmeyen günlerini küçük hücresinde düşünceleriyle baş başa geçirmektedir. Bir anda hücresinin içinde gerçek mi kendi hayal ürünü mü olduğu anlaşılmayan bir serçenin belirmesiyle rüya ve gerçeklik arasında asılı kalan bir yolculuğa çıkar. Çocukluğunu geçirdiği şehrin sokaklarına dönen şair, zamanı durmuş, anılarını yıkılmış ve insanlarını dağılmış bulacaktır. 

Yıkıntılar Arasında'nın sinopsisi kısaca böyle. Biz bu akşam filmi hep birlikte izliyor ve filmin senaristleri Özcan Alper ve Murat Özyaşar'la bu hikâyenin arkaplanını konuşuyoruz.

Özcan Alper: 1975’te Artvin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde 1992-1996 arasında Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde, 1996-2003 arasında da Bilim Tarihi Bölümü’nde okudu. Birçok sinema atölye çalışmalarına katıldı ve çeşitli filmlerde yönetmen asistanlığı yaptı. İlk filmi Sonbahar 60’tan fazla film festivalinde gösterildi ve ödüller aldı. Avrupa Film Akademisi tarafından Yılın Avrupa Keşif Ödülü’ne aday gösterildi. İkinci filmi Gelecek Uzun Sürer, dünya galasını 36. Uluslararası Toronto Film Festivali’nde yaptı. Üçüncü filmi Rüzgârın Hatıraları Cannes Film Festivali Cinefoundation L’Atelier, Rotterdam Film Festivali Hubert Bals Fonu ve Busan Film Festivali Asian Film Market tarafından desteklendi. Animasyon kısa filmi Yıkıntılar Arasında, dünya prömiyerini 66. San Sebastian Film Festivali’nde yaptı. Dördüncü filmi üzerine çalışıyor.

Murat Özyaşar: 1979’da Diyarbakır’da doğdu. Ayna Çarpması adlı ilk kitabıyla 2008 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü ve 2009 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü aldı. Bu kitap, Bîr adıyla Kürtçe yayımlandı. Öyküleri İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyancaya çevrilen Özyaşar’ın ikinci kitabı Sarı Kahkaha ise 21. Uluslararası Balkanika Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Bu kitap, Rire Noir adıyla Fransızca ve Kahkahayı Zerd adıyla Farsça yayımlandı.

Lütfen önceden kaydolunuz.


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır