25 Eylül Cumartesi 21:00

Yazmak Kolektif Bir Çabadır

Bård Torgersen

Sınırları Aşan Edebiyat

Sınırları Aşan Edebiyat (Literature Beyond Borders) bizim İstanbul edebiyat Evi olarak başlatmış olmaktan büyük mutluluk duyduğumuz uluslararası bir işbirliği programı. Bu programın ilk yılında, Wêjegeh Amed (Diyarbakır Edebiyat Evi), Litteraturhuset Oslo (Oslo Edebiyat Evi) ve Literarisches Colloquium Berlin'i (Berlin Edebiyat Kollokyumu) bize katılmaya davet ettik. Davetimizi kabul ettiler ve ifade özgürlüğünü, ayrımcılıkla mücadeleyi, edebiyatın ve sanatsal üretimin evrenselliğini savunan dört edebiyat evi olarak 2021 Nisan ayından itibaren konuşmaya, birlikte düşünmeye, ayrı ayrı etkinliklerimizi birbiriyle buluşturmaya ve ortak etkinlikler düzenlemeye başladık. Türkçe, Kürtçe, Norveççe, Almanca dillerinde basılacak bir ortak kitabın hazırlıklarını da sürdürüyoruz.

Sınırları Aşan Edebiyat programımız kapsamında, işbirliği yaptığımız edebiyat evlerinin bazı etkinliklerini de Kıraathane'de izleme fırsatınız olacak.

Bu akşam bunlardan biriyle, Oslo Edebiyat Evi'nin "Poetik Portreler" serisinden iki portre ile karşınızdayız. İşte birincisi... Oslo Edebiyat Evi'nin gönderdiği notla sunuyoruz:

Yayıncılık kolektif bir çabayken kitabın üzerine sadece yazarının adının yazılması tuhaf değil mi? Bård Torgersen tıpkı bir müzik yapımında olduğu gibi kitaplarda da, editörlerden son okumacılara kapak tasarımcılarına kadar kitaba katkı yapan herkesin adının olması gerektiğini düşünüyor.

Bu portrede, Torgersen bir eylem olarak yazmaktan, edebiyatın diğer sanat formlarıyla ilişkisinden ve melez janrlara olan tutkusundan bahsediyor.

Yapım: Litteraturhuset Oslo, Nisan/Mayıs 2021. 

Söyleşiyi yapan ve yayına hazırlayan: Madeleine Gedde Metz

Şiir çevirileri: Nils-Øivind Haagensen

Kamera ve Ses: Pål Bredrup

Fotoğraf: Mona Ødegård / Oktober

 

Bård Torgersen: 1967 doğumlu Norveçli müzisyen ve yazar. 2005'teki ilk romanı Her Şey Gitmeli'den sonra birçok roman ve şiir kitabı yayımladı. 2021 ilkbaharında Huzur İçinde Yatmak adlı şiir kitabı çıktı. Müzikle edebiyatın arasındaki sınırı irdeleyen birçok projeye imza attı. Kristiania Üniversite Kolleji'nde yaratıcı yazarlık ve performativite hocası.

 

 

YouTube üzerinden ilk gösterim


Öğrenci
Mezun
Evet
Hayır